Vracia sa druhá vlna koronavírusu? -

Vracia sa druhá vlna koronavírusu?


26. júna 2020
  Krátke správy

Vo svete rastie opäť znepokojenie, zdá sa, že sa približuje II. vlna koronavírusu. V Brazílii zaznamenali tisíc nových prípadov, Brazília a USA sú najviac pandémiou koronavírusu postihnutými krajinami. V USA sa nakazilo až 8% z celkového počtu 330 miliónov obyvateľov, viacerí odborníci však tvrdia, že počet nakazených Američanov je podstatne vyšší a odhadujú ho v rozpätí 16,5 až 26,4 milióna Američanov. Za posledných 24 výrazne stúpol počet nakazených v USA, Američania majú dosiaľ 123 751 úmrtí na koronavírus. Nákaza sa šíri aj v Mexiku, ktoré doteraz zaznamenalo 196 847 prípadov nákazy a 24 324 súvisiacich úmrtí, čo je druhý najvyšší počet v Latinskej Amerike.

Nárast nakazených evidujú aj v Izraeli, izraelský premiér Benjamin Netanjahu už uviedol, že Izrael bude v boji proti koronavírusu úzko spolupracovať so Spojenými arabskými emirátmi. Počet nakazených sa zvyšuje aj v moslimských krajinách, kde sa začína ramadán.

Prudko sa zhoršila situácia v Británii, kde teplé počasie vylákalo Britov na pláže. Ľudia ignorujú pravidlá dodržiavania sociálnych odstupov, napriek výzvam polície a úradov dávajú prednosť pobytu pri vode v tesnej blízkosti. Počet nakazených v Británii tak začal opätovne stúpať, Británia má už 43 200 úmrtí na koronavírus, čo ju radí v počte úmrtí k najviac zasiahnutým krajinám v Európe.

Írska vláda oznámila ďalšie uvoľnenie opatrení prijatých v súvislosti so šírením  koronavírusu. V krajine sa od pondelka znovu otvoria kostoly, kiná, divadlá, kaviarne a reštaurácie, avšak pri cestovaní v prostriedkoch verejnej dopravy bude nosenie ochranných rúšok povinné. Krajina plánuje od 9. júla zrušiť povinnú 14-dňovú karanténu pre návštevníkov prichádzajúcich z krajín, ktoré zvládajú pandémiu koronavírusu.

Maďari objednali zo zahraničia prístroje a zdravotnícky materiál vo výške 853 miliónov eur, aby mali dostatok prostriedkov pre liečbu pacientov nakazených koronavírusom. Maďari pracujú koncepčne a ich kroky sú premyslené, nechajme sa prekvapiť aké kroky podnikne slovenský premiér Matovič.

Francúzi takisto zbystrili pozornosť, začínajú testovať obyvateľstvo v dosiaľ najviac postihnutých francúzskych regiónov, najmä v regióne Ile de France, ktorého súčasťou je aj Paríž.

Holanďania takisto začínajú sprísňovať kontroly, holandská vláda nechala vyplatiť každému holandskému zdravotníkovi, ktorý bojoval proti koronavírusu 1 000 eur. /Aké odmeny vyplatila slovenská vláda zdravotníkom nie je známe – pozn. red./.

Nemecký Inštitút Roberta Kocha hlási 630 nových prípadov nákazy koronavírusom, denný nárast nakazených v Nemecku predstavuje približne 50 nakazených.

Čína oznámila ďalšie prípady nákazy koronavírusom, Číňania však tvrdia, že majú šírenie infekcie pod kontrolou, to však hlásili aj pri prvej vlne koronavírusu.

Austrálska vláda vyslala do ulíc Melbourne 1000 vojakov s cieľom spomaliť šírenie nákazy, v austrálskom štáte Viktória zaznamenali 150 nových prípadov nákazy.

Na Slovensku takisto pribúda počet nakazených, 23 nakazených sa objavilo na Kysuciach a epidemiológovia volajú po sprísnení opatrení, v Čadci a Krásne nad Kysucou opätovne zatvárajú školy, športové zariadenia, plaváreň a dom kultúry. Podľa odborníkov počet nakazených na Kysuciach bude narastať.

Slováci sa chystajú na dovolenky, najmä do Chorvátska, ktoré je vnímané ako bezpečná krajina, epidemiologička Bražinová odporúča obnoviť kontrolu na hraniciach. Podľa jej slov je potrebné kontrolovať ľudí, ktorí prichádzajú na Slovensko, takisto varuje pred povolením obnovenia hromadných podujatí s účasťou nad 1000 ľudí. V uzavretých priestoroch je podľa nej vysoké riziko nakazenia.

Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že budú ochranné opatrenia nastavovať v súvislosti s aktuálnou epidemiologickou situáciou, v najbližších dňoch sa však celoplošne meniť pravidlá na Slovensku nebudú. Ministerstvo zdravotníctva pod vedením ministra Mareka Krajčiho z OĽaNO si zdravo dôveruje a verí, že situáciu udrží pod kontrolou.

Viacerí odborníci varujú, že Slováci majú nízku úroveň kolektívnej imunity voči koronavírusu, počet nakazených sa tak bude zvyšovať. V domácej karanténe sa ocitli aj viacerí zamestnanci bratislavského a košického magistrátu, vysvitlo totiž, že v budovách sa pohybovali nakazení jedinci. Bratislavský magistrát nechal preventívne vydezinfikovať priestory magistrátu.

Väčšina odborníkov očakáva výraznejšiu druhú vlnu pandémie koronavírusu najneskôr na jeseň 2020, podľa ich slov však bude druhá vlna pandémie podstatne slabšia ako prvá, všetko bude závisieť od konkrétnej epidemilogickej situácie. S rúškami, dezinfekciou a určitými obmedzeniami sa však tak ľahko nerozlúčime.

Podľa posledných informácii odborníkov, liek remdesivir preukázal, že vie urýchliť čas zotavenia pacientov z ochorenia Covid-19.

BK

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Americkí katolíci odmietajú Bidena, je medzi nimi veľmi neobľúbený

Vatikán pripravuje nový dokument o zjaveniach a ich rozlišovaní. Prídu aj revízie niektorých zjavení?

Revolúcia a pravá povaha človeka, II. časť

Zapálenie ohňa Olympijských hier 2024 v Paríži sprevádzala pohanská modlitba k bohom Apolónovi a Diovi! Pohanská doba si vyžaduje pohanské obrady…