Vojna v Karabachu sa začala, čo ďalej


28. septembra 2020
  Krátke správy - Spoločnosť

Situácia v Náhornom Karabachu sa vyostruje, Turecko sa netají svojou podporou Azerbajdžanu a Turci už zo Sýrie premiestnili prvých 200 žoldnierov s bojovými skúsenosťami zo sýrskej občianskej vojny. Cieľom Azerbajdžanu je dostať pod kontrolu Náhorný Karabach, enklávu obývanú etnickými Arménami, ktorú Azerbajdžanci považujú za súčasť azerbajdžanského územia.

Na ruských hraniciach sa vyhrocuje situácia (Bielorusko. Ukrajina, Kaukaz), napätie rastie aj v Sýrii. Za konfliktom stojí turecký prezident Erdogan zo svojimi plánmi opätovného vytvorenia veľkého Turecka, pričom v súvislosti s Azerbajdžanom, nesmierne bohatým na ropu je z tureckej strany v hre aj vytvorenie spoločného štátu na konfederatívnom základe.

Arménsky premiér Pašijan už volal do Moskvy, pretože turecké delostrelectvo ostreľovalo aj arménske centrum Náhorného Karabachu mesto Stepanakerto. Arménski kresťania sa držia, arménske jednotky zostrelili minimálne dva azerbajdžanské vrtuľníky a zničili niekoľko bojových transportérov. Straty však majú aj Arméni. V Arménsku sa nachádza ruská vojenská základňa a Arméni sa spoliehajú aj na to, že im Rusi pomôžu.

Pokiaľ Azerbajdžan nevyrieši zmrazený konflikt v Náhornom Karabachu nebude sa môcť stať členom NATO. Časť proamerických elít v Azerbajdžane dúfa, že sa podarí Azerbajdžan dostať do americkej sféry vplyvu.

Ruskí analytici hovoria v prípade vojenských aktivít Turecka aj o pokračovaní oslabovania pozícii Ruska. Ruský prezident Putin musí riešiť v predvečer amerických prezidentských volieb viacero problémov (okrem spomenutého Bieloruska, Ukrajiny, Karabachu aj v Strednej Ázii a na Kurilách) oslabovaní pozícii Ruska, šum okolo Navaľného svedčí o tom, že podľa bieloruského scenára môže prísť aj k protiputinovským vystúpeniam vo viacerých ruských regiónoch.

BK