Vojna s islamom – jej koniec je v nedohľadne! - Christianitas

Vojna s islamom – jej koniec je v nedohľadne!


23. novembra 2022
  Krátke správy

Na našej zemeguli sú vojny, ktoré trvajú už tak dlho, že prestávajú pútať pozornosť sveta. Tlačové agentúry a zahraničné redakcie sú na tieto konflikty natoľko zvyknuté, že nepovažujú za vhodné informovať o ich každodenných obetiach. Výnimky robia, keď dochádza k masovým masakrom.

Ilustračný obrázok, zdroj: nara.getarchive.net

Tak je to aj v Somálsku, kde islamskí teroristi nedávno uskutočnili bombový útok v blízkosti ministerstva školstva v Mogadiše, pri ktorom zahynulo približne 120 ľudí a viac ako 300 bolo zranených. Predchádzajúci takýto akt sa uskutočnil v októbri 2017. V Mogadiše vtedy zahynulo 587 ľudí a 316 bolo zranených v dôsledku výbuchu nákladného auta s výbušninami.

Tieto vraždy predstavujú najkrvavejšie epizódy v prebiehajúcej vojne, ktorú islamistická organizácia aš-Šabáb vedie proti somálskej vláde od roku 2006. Džihádisti v súčasnosti kontrolujú väčšinu južných a centrálnych oblastí krajiny. Odtiaľ podnikajú útoky na oblasti chránené vládnymi jednotkami. V hlavnom meste útočia najmä na verejné budovy a miesta navštevované miestnou elitou a zahraničnými diplomatmi a podnikateľmi. Svoje aktivity financujú najmä z obchodovania s drogami a pytliactva, ako aj z daní uvalených na vidiecke obyvateľstvo na územiach, ktoré okupujú.

Islamisti sú voči obyvateľstvu bezohľadní. Už tri roky hrozí miliónom ľudí hladomor v dôsledku sucha, ktoré v krajine prevláda. Rôzne medzinárodné organizácie pomáhajú ľuďom v núdzi a posielajú im transporty potravín. Na konvoje však útočia džihádisti, ktorí ich zničia, okradnú alebo v lepšom prípade vymáhajú daň za to, že ich nechajú prejsť.

Najväčším problémom je, že koniec vojny je zatiaľ v nedohľadne. Kompromisy s teroristami, ktorí sa snažia uchopiť moc a zaviesť šaríu, neprichádzajú do úvahy. Štát je však príliš slabý na to, aby islamistov potlačil, a oni sú príliš silní na to, aby sa vzdali. Všetko nasvedčuje tomu, že krviprelievanie bude pokračovať.

MH

Zdroj: wpolityce.pl, ilustračný obrázok, zdroj – nara.getarchive.net


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Najnovšie články

Byzantský mystik Gregor Palama vo svetle katolíckej viery (Druhá časť)

Nominalizmus a jeho důsledky – VI

Slovenský konzervativizmus už nepotrebuje diskusie, potrebuje kontrarevolúciu

Katolícky ateizmus – najnebezpečnejšia forma modernizmu?