Vo Vatikáne doručili humanitárny dar prezidentky SR pápežovi Františkovi


22. októbra 2021
  Krátke správy - Cirkev

Vo štvrtok 21. októbra doručili humanitárny dar pre pápeža Františka od prezidentky Slovenskej republiky Zuzany Čaputovej. Náklad zdravotníckeho materiálu slovenskej produkcie bol do Ríma prepravený vojenským leteckým špeciálom a vo Vatikáne ho odovzdal veľvyslanec SR pri Svätej stolici Marek Lisánsky.

O dnešnom odovzdaní daru informovalo veľvyslanectvo v tlačovej správe: „Veľvyslanectvo Slovenskej republiky pri Svätej stolici odovzdalo dnes 21. októbra 2021 vo Vatikáne humanitárny dar, ktorý prezidentka Slovenskej republiky Zuzana Čaputová symbolicky venovala pápežovi Františkovi ako poďakovanie za apoštolskú návštevu Slovenska, ktorú Svätý Otec uskutočnil v dňoch 12. – 15. septembra 2021.

Humanitárny dar zahŕňa zdravotnícky materiál slovenskej produkcie – o. i. pľúcny ventilátor, 108-tisíc trojvrstvových rúšok, rôzne typy germicídnych žiaričov a dezinfekčných prostriedkov, ktoré môžu byť použité pri boji s pandémiou Covid-19 a ako pomoc najslabším, chudobným a chorým v zdravotníckych a sociálnych zariadeniach pod patronátom Svätej stolice.

Pri tejto príležitosti sa veľvyslanec Slovenskej republiky pri Svätej stolici Marek Lisánsky stretol aj so štátnym sekretárom Svätej stolice kardinálom Pietrom Parolinom, ktorý toto jedinečné humanitárne gesto prezidentky SR Z. Čaputovej a záujem Slovenska vysoko ocenil.

Slovenský veľvyslanec pri Svätej stolici zároveň avizuje blížiacu sa slávnostnú pripomienku 40. výročia prvej návštevy pápeža sv. Jána Pavla II. v Slovenskom ústave sv. Cyrila a Metoda v Ríme. Historická udalosť z 8. novembra 1981 bola v symbolickom zmysle vôbec prvou návštevou pápeža na slovenskej pôde v moderných dejinách. Slávnostné pripomenutie 40. výročia je naplánované na nedeľu 7. novembra podvečer na pôde Pápežského slovenského kolégia sv. Cyrila a Metoda.

BK

Zdroj: KBS, titulný obrázok – TASR


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!