„Viera sa odovzdáva hlásaním, kázaním, živým príkladom …“ O mieste detí v ráde univerza -

„Viera sa odovzdáva hlásaním, kázaním, živým príkladom …“ O mieste detí v ráde univerza


24. októbra 2020
  Cirkev  

(Pán Jozef žije v Púchove, pracuje ako riadiaci pracovník vo veľkej nadnárodnej firme, má tri deti a záľubu vo filozofii a teológii. Vedomosti načerpané z katolíckej tradície sa snaží uplatniť pri výchove detí.)

V priebehu troch desaťročí od roku 1989 došlo v pohľade spoločnosti na výchovu detí k rozsiahlym zmenám. Ako vnímate tieto zmeny? Sú podľa Vás z kresťanského hľadiska skôr pozitívne alebo skôr negatívne?

Zmeny veľmi negatívne ovplyvnili proces výchovy a takisto negatívne dopadli na cieľ výchovy, ktorým je vyformovanie zodpovedného a zrelého kresťana, ktorý správne identifikoval, čo je cieľom jeho života, aké je jeho postavenie v hierarchii reality a ako ma rozumne rozvrhnúť a plánovať svoj život, s ohľadom na dosiahnutie svojho posledného cieľa.

2) Jedným zo základných problémov pri výchove dieťaťa je jeho sociálne formovanie, pomocou ktorého sa má naučiť rešpektovať pravidlá, autority a morálne zákony. Akú metódu ste používali pri formovaní svojich detí a akú by ste, po rokoch skúseností, odporučili mladým rodičom pri vštepovaní týchto základných pravidiel ľudského spolunažívania?

Snažil som sa od počiatku vysvetliť deťom, aké je ich miesto v ráde univerza, aké je miesto nás rodičov, Cirkvi, štátu atď. Snažil som sa neustále poukazovať na to, že morálny zákon nie je ľudský výmysel, ale dostali sme ho od Stvoriteľa a že jeho nerešpektovanie sa vždy a bez výnimky vypomstí. Ukazoval som im, že človek nie je autonómna jednotka, ale že ku svojej existencii a hodnotnému životu potrebuje Boha, ktorý ho povolal k bytiu a udržiava ho pri živote a blížnych, ktorí mu pomáhajú prežiť a realizovať sa na zodpovedajúcej úrovni.

3) Ste veriaci katolícki kresťania. Aký spôsob výchovy ste uplatnili pri odovzdávaní viery svojim deťom?

Viera sa odovzdáva hlásaním, kázaním, živí príkladom a ovocie vydáva vďaka trpezlivosti a vytrvalosti.

4) Dnes je v duchu liberálnej výchovy veľmi cenená tzv. „detská spontánnosť“ a tolerantný, tzv. „sprevádzajúci“ prístup k výchove detí. V minulosti bol preferovaný skôr model autoritatívny. Ktorú z týchto metód by ste uprednostnili Vy, resp. ktorú ste uprednostnili pri výchove svojich detí?

Uprednostňujem autoritatívny model, lebo je založený na hierarchii práv a povinností, ktorá je vnorená do štruktúry reality. Moderné prístupy sa odvolávajú na práva detí, ktoré ale formulujú bez vzťahu k skutočnosti, len na dobrovoľnom základe. Neprimerane sa hromadia práva, bez korelácie s hromadením povinností. Zlé dopady, ktoré to prináša, môžeme pozorovať všade naprieč spoločnosťou.

5) Častou témou súčasnej kultúrnej revolúcie je odsudzovanie telesných trestov pri výchove detí. Aký je Váš postoj k tomuto trendu? Myslíte si, že kriminalizovanie rodičov za použitie primeraných telesných trestov je správne?

Primerané telesné trestanie podporujem. Výchova je telesno-duševný proces a ľudstvo má skúsenosti s výchovou detí už tisíce rokov. Fyzické tresty vždy k výchove patrili a ich zneužívanie čo do rozsahu a frekvencie, ktoré je zaznamenané vždy súviselo s patologickou psychikou trestajúceho rodiča, prípadne s jeho zlým mravným formovaním, ktoré sa prejavilo v jeho konaní. Takéto prípady sa vyskytnú bez ohľadu na to, či spoločnosť telesné tresty zakazuje, alebo nie (veď aj vraždy, znásilnenia a krádeže sú predsa zakázané a napriek tomu sa vyskytujú). Samotný telesný trest však rodičia používajú tisícročia a ako ukazujú dejiny i osobná skúsenosť starších spoluobčanov, v absolútnej väčšine prípadov to bolo v primeranej miere a deti samotné neskôr proti takémuto trestaniu pri pohľade späť nenamietali.

6) Rodičia predstavujú pre svoje deti modelové vzory muža a ženy. Aké sú podľa Vašich skúseností najlepšie spôsoby odovzdávania mužského vzoru chlapcom a ženského vzoru dievčatám a aké ste použili Vy?

Nepoužil som žiaden špeciálny spôsob. Plnil som si svoje povinnosti voči Bohu, žene, deťom, nadriadeným, atď., tak ako požaduje od muža, manžela, otca katolícka morálka. Teda plnil som ich tak, ako som najlepšie vedel. A to isté manželka. Katolícka morálka (tradičná) veľmi dobre vystihuje podstatu mužskosti a ženskosti a jej zachovávanie je najlepším spôsobom, ako odovzdávať tieto vzory ďalej.

7) Súčasná sekulárna spoločnosť predstavuje trvalú hrozbu pre uchovanie viery, predovšetkým u detí. Akým spôsobom vo výchove bojujete proti týmto nástrahám nepriateľského sveta?

Predovšetkým vzbudzujem u detí hrdosť, na to že sú katolíci. Poukazujem, že miliardy ľudí nemali tú milosť, narodiť sa do prostredia, kde je pravá viera a prostriedky spásy sú poruke. Snažím sa im neustále pripomínať, že raz sa budú zo svojho počínania zodpovedať, a že nemožno obstáť pred Božím súdom, ak si človek nezachová vieru a nerozmnožuje svoje cnosti. Pripomínam im šesť hlavných právd, kde sa hovorí, že dobrí budú odmenení a zlí potrestaní.

8) Jednou z hlavných hrozieb pre súčasné deti je závislosť na sofistikovaných vizuálnych technológiách, sociálnych sieťach a elektronických hrách. Ako sa Vám darí zvládať tento nápor a aké metódy ste použili pri boji s ním?

Nepodarilo sa mi tomu úplne vyhnúť. Možno to však ani nie je možné. Ale kontrolujem, koľko trávia takto času, čo na internete robia. Nepovolil som im doposiaľ žiadne sociálne siete, veľmi obmedzené majú aj hranie. Počítače a mobily sú užitočné nástroje, ktoré môžu nesmierne pomôcť človeku pri vzdelávaní sa, formovaní sa, práci. Bohužiaľ sa tak ako všetko, aj toto môže zvrhnúť, človek sa často uchyľuje k ich používaniu na nesprávne účely. To však nie je chybou techniky, túto chybu sme zdedili od Adama a potlačiť ju možno len modlitbou a rozmnožovaním cností.

9) Jednou zo základných zlých ľudských vlastností je egoizmus, ktorý sa prejavuje pri viacdetných rodinách aj vo vzťahoch medzi súrodencami. Akú máte skúsenosť s detským egoizmom a s riešením konfliktov medzi deťmi?

V tomto smere nemám zatiaľ veľa skúseností, moje deti sú totižto ešte malé a teda drobný egoizmus, ktorý sa u nich prejavuje, tieto konflikty medzi nimi sú ešte detské. Samozrejme také prípady sa snažím riešiť vysvetľovaním, napomínaním, prípadne trestom, ale zatiaľ som v tomto smere nemusel riešiť nejaký zásadný problém.

10) Ktorá vec Vás počas výchovy detí najviac potešila a naopak najviac zarmútila?

Zarmútilo ma uvedomenie si, že rodič nemá celý proces vo svojich rukách. Hoci je aj „dokonalý“ a všetko robí ideálne, čo samozrejme nie je môj prípad, na výsledok výchovného procesu vplývajú desiatky ďalších faktorov a tie neraz zruinujú inak skoro bezchybnú prácu rodičov. Treba sa veľa modliť, aby Boh, ktorý má tú moc, prispel svojou pomocou a nedopustil, aby sa skazila duša, ktorú vykúpil.

Potešilo ma poznanie, že deti si viac uvedomujú, ako si pripúšťame a že aj keď to nie je vždy vidieť, to čo človek do nich zasial, časom prináša ovocie, len treba mať trpezlivosť a nevzdať sa.

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Bolesti presvätých očí Nášho Pána Ježiša Krista a Jeho presväté umučenie

Veľkonočné legendy a duchovné tradície východných kresťanov v Rumunsku

Donald Trump: „Urobme Ameriku opäť modliacou sa!“ Bývalý prezident však zároveň predstavil kontroverznú verziu Biblie

Štyri odporúčania pre hlbšie plnohodnotné prežitie Svätého týždňa 2024