Veľká cesta Tuckera Carlsona do Budapešti


5. augusta 2021
  Krátke správy - Spoločnosť

Známy americký moderátor konzervatívnej stanice Fox News, o ktorom sme sa na našej stránke už neraz zmienili, Tucker Carlson, sa momentálne nachádza hneď za našimi južnými hranicami – v Budapešti. Neprišiel tam však na dovolenku. Jeho cesta je veľkolepý pokus zachrániť americké konzervatívne hnutie tým, že zistí, ako sa malému Maďarsku pod vedením premiéra Viktora Orbána tak dlho darí odolávať zdrvujúcej liberálnej vlne prichádzajúcej zo Západu a hlavne z osi Brusel-Berlín.

Pán Carlson plánuje v Maďarsku uviesť niekoľko častí svojej populárnej show Tucker Carlson Tonight a rovnako tak natočiť dokument o tom, ako Maďari bojujú s tým, čo v USA nazývajú „woke culture“ (kultúra nezastaviteľného a čím ďalej šialenejšieho liberalizmu). V pondelok už mal aj pracovné stretnutie s premiérom Viktorom Orbánom. Okrem toho sa Tucker stretol aj s novinárom Rodom Dreherom, ktorý v Budapešti prebýva už od apríla a počas festivalu Bratislavské Hanusove dni zavítal aj k nám. Je to práve pán Dreher, kto na svojom blogu uvádza niekoľko zaujímavých postrehov zo zákulisia veľkej cesty televíznej celebrity.

Rod Dreher sa pochválil, že už mal s Tuckerom v Budapešti spoločnú večeru a rozprávali sa o tom, „prečo by americký konzervatívci mali mať záujem o Maďarsko“. Rod píše:

Zhodli sme sa na tom, že je to príklad krajiny, kde – na rozdiel od našej vlastnej – konzervatívci úspešne bojujú proti zúrivosti a ďalším aspektom liberálnej globalistickej agendy. Je to krajina, ktorá sa úspešne postavila kultúrnemu imperializmu Európskej únie…“

Rod tiež upozorňuje, že neschvaľuje úplne všetko, čo premiér Orbán urobil – a tu zjavne naráža na odpočúvací škandál, ktorý maďarského premiéra zasiahol –, ale je pravdou, že svoj národ momentálne úspešne chráni pred sociálnym marazmom, do ktorého sa ponárajú USA a štáty západnej Európy.

Novinár zašiel dokonca tak ďaleko, že cestu Tuckera Carlsona do strednej Európy prirovnal ku legendárnej ceste amerického prezidenta Richarda Nixona a jeho poradcu Henryho Kissingera do komunistickej Číny v 70. rokoch. Prezidentovi Nixonovi sa vtedy podarilo niečo nevídané: rozbil komunistickú alianciu ZSSR a Číny a začal s ázijskou krajinou istú spoluprácu. Pán Dreher si teda od cesty pána Carlsona sľubuje vznik akejsi neformálnej konzervatívnej aliancie, ktorá by sa dokázala postaviť liberálnej cunami.

Rod Dreher okrem toho poukázal na „tweetstorm“ (twítovú búrku nevôle), ktorú americkí liberáli na Tuckera pre jeho cestu spustili. V podstate ho obviňujú z toho, že paktuje s „diktátorom“, čo Rod rezolútne odmieta:

(Komentátor) Frum nazýva Orbána „zahraničným diktátorom“. Viete, ako Maďari dosadili Orbána? Hlasovali za neho v každých voľbách od roku 2010. V roku 2022 budú ďalšie voľby. Nemusia ho zvoliť. Pretože Maďarsko nie je Stalinovo Rusko, Maova Čína alebo Castrova Kuba. Je to demokracia, v ktorej ľudia hlasujú tak, ako sa ľuďom ako je David Frum nepáči. Hlasujú za Orbána, pretože sa im pod jeho vládou ekonomicky darí lepšie ako predtým. Hlasujú za Orbána, pretože bráni maďarskú identitu a suverenitu tým, že sa stavia proti imigrácii a otvoreným hraniciam. Hlasujú za Orbána, pretože, ako väčšina Maďarov, aj on je sociálnym konzervatívcom, ktorého názory odzrkadľujú ich vlastné.“

Novinár z The American Conservative svoj príspevok zakončuje slovami:

Orbán nechce, aby bolo Maďarsko „woke“ (ultraliberálne), pretože vidí, čo to robí s Amerikou. Nechce otvárať hranice migrantom, pretože sa obáva, že krajina tak malá, ako je Maďarsko, by mohla stratiť svoju identitu. Nechce moslimských prisťahovalcov, pretože sa pozerá na problémy, ktoré s nimi majú vo zvyšku zvyšku Európy a hovorí: „Nie, ďakujem.“

Kto by si chcel pozrieť prvý diel Tuckerovej show z Budapešti, vysielaný v USA len včera večer, môže tak urobiť na tomto odkaze:

MG

Zdroj: The American Conservative, titulný obrázok – Twitter T. Carlsona

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!