Veľká Británia pripravuje očkovacie pasy, Nemecko volá po povinnej vakcinácii


13. januára 2021
  Krátke správy - Spoločnosť

Približne pred mesiacom, 14. decembra 2020, britskí ministri Michael Gove a Nadhim Zahawi tvrdili, že Veľká Británia za žiadnych okolností nepripravuje očkovacie pasy. Dnes už je zrejmé, že čas za ktorý vypláva klamstvo na povrch, vo Veľkej Británii trvá približne mesiac.

Očkovacie pasy sa tak v Británii stanú skutočnosťou. Denník Telegraph uviedol, že biometrická spoločnosť iProov a spoločnosť Mvine v oblasti kybernetickej bezpečnosti pracujú na tom, aby poskytli tisícom Britov aplikáciu, ktorá potvrdí, že boli očkovaní proti koronavírusu.

Celý projekt v skúšobnej fáze vedú dvaja vysokí funkcionári britského zdravotníctva. Na podobnom projekte už pracuje aj Dánsko.

Aj Nemecko pritvrdilo a volá po povinnej vakcinácii, ktorá by platila pre niektoré povolania. Podľa nemeckých politikov môžu za to nezodpovední občania, ktorí nejavia ochotu nechať sa zaočkovať vakcínou americko-nemeckého konzorcia spoločností Pfizer – BioNTech.

Väčšina obyvateľov je presvedčená, že očkovanie proti koronavírusu by malo byť dobrovoľné, s čím sa však nestotožnili viacerí nemeckí politici. Objavujú sa požiadavky, žeby mali byť očkovaní v prvom rade pracovníci v zariadeniach pre seniorov. Zamestnanci v zariadeniach pre seniorov totiž vyjadrujú značnú neochotu nechať sa zaočkovať.

Nemci preto v posledných dňoch pritvrdili v boji proti koronavírusu, do platnosti vstúpili zákazy voľného pohybu osôb. V najviac postihnutých oblastiach sa už obmedzuje možnosť voľného pohybu osôb na vzdialenosť maximálne 15 km.

Nemci začali očkovať proti koronavírusu koncom minulého roku, množstvo nemocníc hlási, že sú v kritickej situácii, pretože sa nakazil aj odborný personál.

Bavorský premiér Markus Söder v rozhovore pre Süddeutsche Zeitung uviedol, že „nechať sa zaočkovať by malo patriť k občianskym povinnostiam“. Söder je takisto je presvedčený, že k presadeniu očkovacej kampane by pomohla rozsiahla účasť známych osobností z kultúry, športu a politiky. Podľa Wolganga Henna, odborníka na lekársku etiku je povinné očkovanie pre všetkých občanov Nemecka neprijateľná, v niektorých odvetviach verejného života ju však označil ako za mysliteľnú.

V Berlíne proti opatreniam vlády a očkovaniu protestovali stovky demonštrantov, zasahovala aj polícia. Ľudia sa pozastavujú aj nad tým, prečo by mali mať zaočkovaní jedinci výhody, keď vláda nebola doteraz schopná získať ani len dostatok vakcín. K vakcinácii sa minimálne 6 mesiacov nedostanú ani tí, ktorí koronavírusovú nákazu prekonali.

V Bavorsku bude od budúceho týždňa povinnosťou nosiť v hromadnej doprave respirátory FFP2, dostupnosť respirátorov FFP2 v obchodoch je podľa premiéra Södera dostatočná. Povinne testovaní v Bavorsku musia byť aj všetci cezhraniční pendleri. Na jeseň 2020 nariadenie o tom, že pendleri musia predkladať potvrdenia o testovaní raz týždenne zrušili bavorské súdy, pretože takéto nariadenie presahovalo rámec bavorských a nemeckých zákonov.

BK

Zdroj: DW

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!