Väzenský denník kardinála Pella


2. mája 2021
  Krátke správy - Cirkev

V decembri minulého roka vyšla kniha Georga kardinála Pella pod názvom Väzenský denník s úvodom Georgea Weigela.

George Pell bol najprv arcibiskupom v Melbourne, potom v Sydney a stal sa významnou osobnosťou katolíckej Cirkvi. V roku 2014 ho pápež František vymenoval za prefekta Sekretariátu pre hospodárstvo vo Vatikáne. Následne sa vrátil do Austrálie, aby čelil obvineniam zo zneužívania detí, ktoré viedli k jeho odsúdeniu.

Vo februári 2019 bol uväznený a v auguste 2019 bolo zamietnuté jeho odvolanie, ale rozsudok bol nakoniec zrušený jednomyseľným rozhodnutím austrálskeho Najvyššieho súdu v apríli 2020. Vynikajúci úvod Georga Weigela vypovedá o „pochmúrnom príbehu“ o tom, ako sa kardinál ocitol na trinásť mesiacov vo väzení „za trestné činy, ktoré nespáchal a ani nemohol spáchať“.

Je zrejmé, že Pellov medzinárodný profil, otvorená a artikulovaná prezentácia katolíckeho učenia o otázkach života a rodiny a účasť na finančnej reforme Cirkvi z neho spravila nepriateľa pre mnohé kruhy, zatiaľ čo oprávnené rozhorčenie verejnosti tvorilo pozadie celého prípadu. Ako to vnímal kardinál? „Bol som obeťou politiky identity, ako biely muž v silnom postavení, ktorý patril k Cirkvi, ktorej členovia sa dopustili hanebných činov a o ktorých sa verilo, že ich predstavení zakrývali.

Stovky správ, ktoré kardinál dostával z celého sveta, mu bolo obrovskou podporou a je jedným z krásnych aspektov knihy – ľudia, ktorí ho uisťujú o svojich modlitbách, žiadajú ho, aby odpustil tým, ktorí mu ublížili, alebo aby ponúkol svoje utrpenie za Cirkev alebo oni obetovali za neho svoje utrpenie.

Jedna pani, ktorá dostala chrípku, ponúkla kardinálovi Pellovi všetko svoje utrpenie, ale keď sa jej zdravotný stav ešte zhoršil a dostavili sa ďalšie zdravotné komplikácie, už sa modlila: „Drahý Pane, som veľmi rada, že za neho trpím, ale… povedz aj ďalším, aby sa modlili!

Pell nadväzuje na slávnu líniu nespravodlivo uväznených kňazov a biskupov, ako bol don Walter Ciszek SJ, autor nádhernej S Bohom v Rusku, ktorý strávil roky v sovietskych väzniciach, svätý Maximilián Kolbe, ktorý zomrel v Osvienčime, maďarský kardinál Mindszenty a vietnamský kardinál Francis Nguyen Van Thuan, ktorého Pell čítal vo väzení. Na rozdiel od nich však Pell nebol vo väzení mučený ani týraný. No nemal dovolené slúžiť omšu, preto meditoval nad Písmom, modlil sa breviár a modlil sa každý deň „za cirkevné obete pedofílie v Austrálii“. A bol vďačný aj za kanvicu a televízor.

MH

Zdroj: mercatornet.com

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!