Vatikán: škandálny nález zlata v dome úradníka Štátneho sekretariátu


18. novembra 2020
  Krátke správy - Cirkev

Vyšetrovanie finančných škandálov na vatikánskom Štátnom sekretariáte, ktoré stálo funkciu aj kardinála Becciu, má ďalšie škandalózne pokračovanie. V dome podozrivého úradníka Fabrizia Tirabassiho, ktorý pracoval na sekretariáte do októbra 2019, sa našli veľké množstvá zlatých a strieborných mincí v celkovej hodnote odhadovanej až na 2 milióny eur. Navyše sa v krabici od topánok a v plastovom koši našla hotovosť v hodnote 600 000 eur.

Informoval o tom investigatívny novinár Emiliano Fittipaldi a správy z jeho reportáže sa dostali na titulné stránky všetkých novín v Taliansku.

Tirabassi pracoval na sekretariáte ako pokladník a bol zapletený do pochybných investícii v Londýne. Neúspešné podnikanie viedlo k stratám stoviek miliónov eur a k následnému kamuflovaniu. Obvinení sú stíhaní za korupciu, pranie špinavých peňazí, podvody a spreneveru. Talianska finančná polícia chcela v Tirabassiho dome skonfiškovať dokumenty a pritom narazila na zmienený poklad.

Tirabassi sa obhajuje, že strieborné mince sú jeho dedičstvo po otcovi, ktorý vlastnil malý filatelistický a numizmatický obchod, neďaleko Baziliky sv. Petra. O sume 600 000 eur tvrdí, že sú súčasťou jeho úspor. Najvzácnejšiu časť nájdeného pokladu, zlaté mince, však Tirabassi nevie vysvetliť.

Či sú jeho tvrdenia ohľadom hotovosti z krabice na topánky a ohľadom strieborných mincí pravdivé, to bude predmetom ďalšieho vyšetrovania polície. Polícia zisťuje, či zlaté mince nepochádzajú zo zbierok mincí, ktoré boli špeciálne razené pre kúriu.

BM

Zdroj: Kath net

Prosíme Vás o PODPORU! Pomôžte nám prebudiť SVEDOMIE Slovenska, brániť Vieru a hodnoty kresťanskej civilizácie. Christianitas.sk pomôžete aj jedným eurom. ĎAKUJEME!

Bankové spojenie: SK7765000000000020594299