Vatikán: Nové kasárne Švajčiarskej gardy budú mať oddelenia aj pre ženy – gardistky


14. septembra 2021
  Krátke správy - Cirkev

Všetko nasvedčuje tomu, že obranyschopnosť, ale predovšetkým inkluzívnosť štátu Vatikán bude mať vzostupný trend. Podľa najnovších informácií sa totiž povestná Švajčiarska garda, symbolické ozbrojené sily cirkevného štátu, bude dopĺňať aj osobami ženského pohlavia. Ako prvé priniesli túto správu švajčiarske noviny Tagesanzeiger, ktoré zároveň poukázali na to, že autorom tejto myšlienky je samotné Švajčiarsko, ktoré už niekoľko storočí dodáva garde ľudský materiál. Švajčiarsky denník uvádza, že „každoročne by malo byť prijatých okolo 30 – 35 nových gardistov. S tým sú však už roky problémy. Tento problém má vyriešiť zavedenie náboru pre ženy.“

Po stáročiach tmárstva a genderovej nevyváženosti tak na Švajčiarsku gardu zasvieti lúč pokroku. Založil ju pápež Július II. ešte v roku 1506, v dobách temných a netolerantných, takže sa jeden musí pýtať, ako je možné, že táto garda vôbec prežila ducha pokoncilových reforiem? Ale čas dal na všetko odpoveď: zrejme na to, aby sa inkluzívnym príkladom Švajčiarskej gardy inšpirovali aj ďalšie cirkevné inštitúcie.

A už sa začalo s budovaním nových kasární, ktoré budú naprojektované tak, aby v nich mohli bývať aj ženy, uvádza švajčiarsky víkendový týždenník Sonntag Zeitung. Jean-Pierre Roth, z nadácie ktorá projekt zastrešuje, uvádza: „Od začiatku nám záležalo na tom, aby nová budova poskytovala priestor pre ženy.“

Dúfajme len, že sa počas služby nerozhodnú zmeniť pohlavie, pretože by sa kasárne museli znovu prerábať a príspevky nemeckých a amerických veriacich tiež nie sú bezodné. Projekt výstavby nových inkluzívnych kasární totiž stojí 46 miliónov eur. Termín dokončenia je rok 2026.

Doteraz obývali spoločné kasárne len slobodní muži, pričom ženatí členovia gardy a velitelia sídlia v separovaných bytoch. Teraz by k nim mali pribudnúť aj členky nežného pohlavia. Ich výkon, podobne ako pri švédskych hasičkách, či amerických príslušníčkach námornej pechoty, zrejme nie je podstatný. Dôležité je inkluzívne posolstvo tejto zmeny. Šéfka nadácie Ruth Metzlerová-Arnoldová uviedla, že zmena bude uvedená do praxe, akonáhle pápež podpíše súhlas so zmenou pravidiel v garde. To by, vzhľadom na inkluzívnu prax posledných rokov vo Vatikáne, nemal byť problém, aj keď na otázky ohľadom schválenia tejto inovácie odpovedali zasvätení vyhýbavo. Prax náhlych prekvapení, je však už tiež bežnou vecou.

Hneď, ako budú ženské strážkyne povolené, zvýši sa náborový potenciál gardy,“ sľubuje Ruth Metzlerová-Arnoldová. Nepochybne. Pri výške platu a určitom komforte nie je zaiste problém zohnať toľko žien, koľko len bude garda potrebovať. Mnohí muži sa pravdepodobne už teraz tešia na malebné pruhované dámy s halapartňami, dúfajme, že v sukniach (pod kolená), takže ani oni nebudú nevraživo pozerať na svoje nové spolubojovníčky. Jediným problémom by mohla byť bojaschopnosť, avšak garda vykonáva aj tak len policajnú službu a keď si s niečím nevie rady, tak zavolá talianskych karabinierov.

Každopádne povýšené posmešky, ktoré adresoval súdruh Stalin na adresu Pia XII. už teraz stratia úplne svoje opodstatnenie. Pápež síce stále nebude mať zďaleka ani teraz toľko divízií ako Sovietsky zväz (ani ako Július II.), ale zato bude mať ženy v garde a inkluzívnosť. Čo viac by sme si mohli želať?

BM

Zdroj: PCH24, Reuters, TASR, titulný obrázok – Flickr

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!