Vatikán napísal nemeckým biskupom, aby stopli tzv. Synodálnu radu. Oni však pokračujú v odpore - Christianitas

Vatikán napísal nemeckým biskupom, aby stopli tzv. Synodálnu radu. Oni však pokračujú v odpore


24. januára 2023
  Krátke správy

V pondelok večer zverejnila Nemecká biskupská konferencia list, ktorý jej bol poslaný z Ríma a bol podpísaný troma vysokými prelátmi z kúrie: štátnym sekretárom Pietrom Parolinom, prefektom Dikastéria viery kardinálom Luisom Ladariom a prefektom Dikastéria biskupov kardinálom Marcom Ouelletom.

V liste varujú pred plánovaným ustanovením tzv. Synodálnej rady v nemeckej cirkvi, ktorá sa im javí ako „oslabenie episkopátu“ a uvalili na ňu zákaz. Nemeckí biskupi však zrejme plánujú zákaz ignorovať.

Predseda NBK biskup Georg Bätzing
zdroj: flickr.com

V tejto Synodálnej rade by mali zasadať spolu s biskupmi rôzne laické osoby a združenia, pričom by mali spolurozhodovať o zásadných cirkevných záležitostiach. Pritom biskupi budú v Synodálnej rade zastúpení len jednou tretinou hlasov (kresiel). Autori listu opísali tzv. Synodálnu radu ako „kanonicky nulitnú“, a ako „simuláciu účasti“. Je to podľa nich vymyslený orgán bez legitímnosti a zodpovednosti.

V liste sa uvádza, že:

Synodálna rada by potom vytvorila novú štruktúru vedenia Cirkvi v Nemecku, ktorá by sa zrejme postavila nad autoritu Nemeckej biskupskej konferencie a účinne ju nahradila.“

Predseda NBK biskup Georg Bätzing to však (ako už toľkokrát) vidí inak: „Svätá stolica vidí nebezpečenstvo oslabenia biskupského úradu – my však Synodálnu radu vidíme ako priame posilnenie tohto úradu.“ Vidí to tak aj väčšina nemeckých biskupov, ktorí už uviedli, že rímsky zásah ich neodradí: Synodálny výbor, prípravný orgán Synodálnej rady už čoskoro začne pracovať. Biskup Bätzing tvrdí, že: „Synodálna rada, ktorú má pripraviť Synodálny výbor, sa bude pohybovať v rámci platného kánonického práva, v súlade s mandátom obsiahnutým v uznesení.“ Z námietok Rímskej kúrie si očividne ťažkú hlavu nerobí.

Tento „suverénny“ prístup nemecky hovoriacich biskupov sa prejavuje dlhodobo a naposledy bol posilnený koncom minulého roka, pri návšteve ad limina v Ríme. Rakúski, švajčiarski, nemeckí a belgickí biskupi, preslávení svojou pokrokovosťou a liberalizmom, sa z nej vrátili domov ako víťazi.

Biskup Bätzing ľutuje, že už počas návštevy ad limina sa našli dvaja kardináli, ktorí kritizovali nemeckú Synodálnu cestu a pokúšali sa nemeckých biskupov zastaviť. V tejto veci však zostáva pevný, pretože ako uviedol „väčšina je za ním“. A preto: Synodálna cesta musí pokračovať!

Kým prejavy pri návšteve v Ríme boli v podstate varovaním, teraz prišiel otvorený zákaz a má záväznú úroveň. V liste sa uvádza, že pápež list schválil in forma specifica. Bätzingova odpoveď preto ukazuje, píše portál Katholisch.de,ako vážne to väčšina nemeckých biskupov myslí so synodálnym procesom“. Navyše portál konštatuje, že „taká ochota, konfrontovať sa s Rímom, bola naposledy pred 25 rokmi v spore o poradenstvo pri neželaných tehotenstvách“. Vtedy si Rím udržal prevahu a zakázal nemeckým biskupom zúčastňovať sa na práci sekulárnych poradných komisií, hodnotiacich oprávnenosť (!) umelých potratov.

Teraz je všetko inak. Podľa Felixa Neumanna, autora článku na portáli Katholisch.de, sa pri biskupoch zdá „že protivietor z Ríma ich ešte posilnil“. Poslúchať sa teda nebude. To však zrejme v tomto prípade nevadí, pretože neposlušnosť je zlá len u tradičných katolíkov.

Pokiaľ teda kardinál Hollerich včera ohľadom synodálnej cesty uviedol, že sa nebojí rozkolu, tak zrejme buď nemá informácie o tom, čo sa v Cirkvi deje, alebo nevie, čo to znamená „rozkol“ alebo, čo je asi najpravdepodobnejšie, sa domnieva podobne ako všetci modernisti a progresivisti, že identitu katolíckej Cirkvi je možné exploatovať do nekonečna bez toho, aby si to veriaci oddaní tradícii skutočne všimli.

BM

Zdroj: Katholisch.de, ilustračný obrázok, zdroj – flickr.com


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Najnovšie články

Agenti, kolaboranti, zradcovia a udavači alebo Komu sa hojdá žalúdok, ten nech nelezie do politiky

Arcibiskup Fulton Sheen: „Takto spoznáte Antikrista!“

Genocída národov

Ako duchovní rodičia hnutia Wicca de facto potvrdili, že čarodejnícke procesy v minulosti boli úplne legitímne