Vatikán bol vystavený kyber-útoku z Číny -

Vatikán bol vystavený kyber-útoku z Číny


31. júla 2020
  Krátke správy

Čínski hackeri sa údajne infiltrovali do počítačových sietí Vatikánu v posledných troch mesiacoch pred začiatkom rokovaní medzi Svätou stolicou a Pekingom, ktoré sú plánované na september. K tomuto záveru prišla súkromná monitorovacia skupina, ktorá otvorene hovorí o špionáži.

Útok bol odhalený americkou monitorovacou  skupinou Recorded Future so sídlom v Somerville v štáte Massachusetts.

Čínska komunistická strana – píše New York Times pri podávaní správy o kybernetickom útoku – už dlho vedie rozsiahlu kampaň zameranú na posilnenie svojho postavenia voči náboženským skupinám, čo vládni predstavitelia definovali ako snahu „počínštiť náboženstvá“ v krajine.

Čína oficiálne uznáva päť náboženstiev vrátane katolicizmu, ale úrady sú naďalej presvedčené, že nedostatočná kontrola komunistickej strany a štátu nad náboženstvami predstavuje hrozbu pre národnú bezpečnosť.

Čínski hackeri a komunistické úrady v minulosti často využívali kybernetické útoky na to, aby sa pokúsili zhromaždiť informácie o skupinách budhistických Tibeťanov, Ujgurov, moslimov a veriacich sekty Falun Gongu mimo Číny, ale toto je prvýkrát, čo hackeri identifikovaní odborníkmi na kybernetickú bezpečnosť spoločnosti Recorded Future, podnikli priamy útok na Vatikán.

Podľa predpovedí Svätá Stolica a Peking majú začať viesť diplomatické rozhovory v septembri, dva roky po podpísaní dočasnej dohody v roku 2018. Ústrednou témou bude kontrola menovania biskupov.

Séria počítačových vniknutí sa údajne začala začiatkom mája škodlivým malvérom vloženým do e-mailu vyjadrujúceho sústrasť nad smrťou čínskeho biskupa, podpísaného štátnym tajomníkom Vatikánu kardinálom Pietrom Parolinom a zaslaným Mons. Javierovi Coronovi Herrerovi, ktorý je na čele Misijných štúdií Svätej stolice v Hongkongu.

 Nie je jasné – vysvetľuje New York Times – či bol list vyfabrikovaný alebo či bol pravým dokumentom, ktorý kyber-útočníci získali a potom pripojili k malvéru, ktorý im umožnil prístup k počítačom kancelárií Katolíckej cirkvi v Hongkongu a poštových serverov Vatikánu.

Ostatní vyšší vatikánski úradníci so skúsenosťami v Číne sa taktiež odmietli vyjadriť tvrdiac, že nemajú dostatočné informácie o údajnom kyber-útoku.

Odhalenie prichádza v čase, keď Trumpova administratíva je v takmer dennom každodennom konflikte s Čínou o mnohých témach: riadenie koronavírusovej pandémie, ukončenie diplomatických misií, pekingská kampaň požadujúca získanie  veľkých oblastí Juhočínskeho mora a americké úsilie o obmedzenie čínskeho technologického pokroku v Spojených štátoch.

Podľa Recorded Future útok na Vatikán uskutočnila skupina sponzorovaná čínskym štátom zvaná Red Delta. Taktika používaná skupinou je podobná taktike iných hackerských operácií sponzorovaných komunistickými orgánmi, ktoré boli v minulosti odhalené.

To, že Vatikán má problémy s Pekingom, je preukázané tým, pripomína New York Times, že 5. júla pápež František na Anjel Pána, „opomenul“ vyjadriť ľútosť a obavy z krízy v Hongkongu po tom, čo nadobudol účinnosť sporný zákon o národnej bezpečnosti. Pápež mal vyzvať obyvateľov bývalej britskej kolónie, aby čelili novej situácii, ktorú vyvolal Peking, s „odvahou, pokorou a nenásilím“ zdôrazňujúc, že pozorne sleduje vývoj situácie v Hongkongu. “Dúfam, – pápež mal povedať – že spoločenský a predovšetkým náboženský život bude pokračovať v plnej a skutočnej slobode, ako je to skutočne zakotvené v mnohých medzinárodných dokumentoch “, ale tento odsek pápež nikdy neprečítal.

Platnosť dočasnej dohody o menovaní biskupov podpísanej v Číne 22. septembra 2018 sa teraz končí. Aj po dvoch rokoch je text stále utajený.

Za vlády komunistického vodcu Sin Ťin-pchinga strana posilnila kontrolu nad náboženským a duchovným životom v Číne. Obzvlášť prísne obmedzenia pre kresťanov boli uložené v juhovýchodnej Číne. Úrady provincie Zhejiang, kde Sin Ťin-Pching bol hlavou strany, nariadili zvaliť kríže z takmer dvetisíc kostolov.

Hackeri, píše denník New York Times, sa možno pokúsili preniknúť do počítačových systémov študijnej misie katolíckej Cirkvi v Hongkongu nielen s cieľom hľadať informácie o prebiehajúcich rokovaniach, ale taktiež sledovať skupinu počas nepokojov v meste.

Podľa denníka sa čínski hackeri pokúsili pomôcť hongkonským úradom potlačiť protesty aj prostredníctvom počítačových útokov na aplikáciu Message, ktorú používa veľa demonštrantov.

MH

Zdroj. nytimes.com

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Bolesti presvätých očí Nášho Pána Ježiša Krista a Jeho presväté umučenie

Veľkonočné legendy a duchovné tradície východných kresťanov v Rumunsku

Donald Trump: „Urobme Ameriku opäť modliacou sa!“ Bývalý prezident však zároveň predstavil kontroverznú verziu Biblie

Štyri odporúčania pre hlbšie plnohodnotné prežitie Svätého týždňa 2024