Vatikán bol vystavený kyber-útoku z Číny


31. júla 2020
  Krátke správy - Cirkev

Čínski hackeri sa údajne infiltrovali do počítačových sietí Vatikánu v posledných troch mesiacoch pred začiatkom rokovaní medzi Svätou stolicou a Pekingom, ktoré sú plánované na september. K tomuto záveru prišla súkromná monitorovacia skupina, ktorá otvorene hovorí o špionáži.

Útok bol odhalený americkou monitorovacou  skupinou Recorded Future so sídlom v Somerville v štáte Massachusetts.

Čínska komunistická strana – píše New York Times pri podávaní správy o kybernetickom útoku – už dlho vedie rozsiahlu kampaň zameranú na posilnenie svojho postavenia voči náboženským skupinám, čo vládni predstavitelia definovali ako snahu „počínštiť náboženstvá“ v krajine.

Čína oficiálne uznáva päť náboženstiev vrátane katolicizmu, ale úrady sú naďalej presvedčené, že nedostatočná kontrola komunistickej strany a štátu nad náboženstvami predstavuje hrozbu pre národnú bezpečnosť.

Čínski hackeri a komunistické úrady v minulosti často využívali kybernetické útoky na to, aby sa pokúsili zhromaždiť informácie o skupinách budhistických Tibeťanov, Ujgurov, moslimov a veriacich sekty Falun Gongu mimo Číny, ale toto je prvýkrát, čo hackeri identifikovaní odborníkmi na kybernetickú bezpečnosť spoločnosti Recorded Future, podnikli priamy útok na Vatikán.

Podľa predpovedí Svätá Stolica a Peking majú začať viesť diplomatické rozhovory v septembri, dva roky po podpísaní dočasnej dohody v roku 2018. Ústrednou témou bude kontrola menovania biskupov.

Séria počítačových vniknutí sa údajne začala začiatkom mája škodlivým malvérom vloženým do e-mailu vyjadrujúceho sústrasť nad smrťou čínskeho biskupa, podpísaného štátnym tajomníkom Vatikánu kardinálom Pietrom Parolinom a zaslaným Mons. Javierovi Coronovi Herrerovi, ktorý je na čele Misijných štúdií Svätej stolice v Hongkongu.

 Nie je jasné – vysvetľuje New York Times – či bol list vyfabrikovaný alebo či bol pravým dokumentom, ktorý kyber-útočníci získali a potom pripojili k malvéru, ktorý im umožnil prístup k počítačom kancelárií Katolíckej cirkvi v Hongkongu a poštových serverov Vatikánu.

Ostatní vyšší vatikánski úradníci so skúsenosťami v Číne sa taktiež odmietli vyjadriť tvrdiac, že nemajú dostatočné informácie o údajnom kyber-útoku.

Odhalenie prichádza v čase, keď Trumpova administratíva je v takmer dennom každodennom konflikte s Čínou o mnohých témach: riadenie koronavírusovej pandémie, ukončenie diplomatických misií, pekingská kampaň požadujúca získanie  veľkých oblastí Juhočínskeho mora a americké úsilie o obmedzenie čínskeho technologického pokroku v Spojených štátoch.

Podľa Recorded Future útok na Vatikán uskutočnila skupina sponzorovaná čínskym štátom zvaná Red Delta. Taktika používaná skupinou je podobná taktike iných hackerských operácií sponzorovaných komunistickými orgánmi, ktoré boli v minulosti odhalené.

To, že Vatikán má problémy s Pekingom, je preukázané tým, pripomína New York Times, že 5. júla pápež František na Anjel Pána, „opomenul“ vyjadriť ľútosť a obavy z krízy v Hongkongu po tom, čo nadobudol účinnosť sporný zákon o národnej bezpečnosti. Pápež mal vyzvať obyvateľov bývalej britskej kolónie, aby čelili novej situácii, ktorú vyvolal Peking, s „odvahou, pokorou a nenásilím“ zdôrazňujúc, že pozorne sleduje vývoj situácie v Hongkongu. “Dúfam, – pápež mal povedať – že spoločenský a predovšetkým náboženský život bude pokračovať v plnej a skutočnej slobode, ako je to skutočne zakotvené v mnohých medzinárodných dokumentoch “, ale tento odsek pápež nikdy neprečítal.

Platnosť dočasnej dohody o menovaní biskupov podpísanej v Číne 22. septembra 2018 sa teraz končí. Aj po dvoch rokoch je text stále utajený.

Za vlády komunistického vodcu Sin Ťin-pchinga strana posilnila kontrolu nad náboženským a duchovným životom v Číne. Obzvlášť prísne obmedzenia pre kresťanov boli uložené v juhovýchodnej Číne. Úrady provincie Zhejiang, kde Sin Ťin-Pching bol hlavou strany, nariadili zvaliť kríže z takmer dvetisíc kostolov.

Hackeri, píše denník New York Times, sa možno pokúsili preniknúť do počítačových systémov študijnej misie katolíckej Cirkvi v Hongkongu nielen s cieľom hľadať informácie o prebiehajúcich rokovaniach, ale taktiež sledovať skupinu počas nepokojov v meste.

Podľa denníka sa čínski hackeri pokúsili pomôcť hongkonským úradom potlačiť protesty aj prostredníctvom počítačových útokov na aplikáciu Message, ktorú používa veľa demonštrantov.

MH

Zdroj. nytimes.com