V Taliansku sú cez práve prebiehajúci víkend blahorečenia v Neapole a v Kalábrii


9. októbra 2021
  Krátke správy - Cirkev

Kardinál Marcello Semeraro, prefekt Kongregácie pre kauzy svätých bude v závere týždňa predsedať dvom blahorečeniam v rámci Talianska. Dnes, v sobotu 9. októbra, v neapolskej katedrále blahorečí rehoľníčku menom Maria Llorença Llongová z prelomu 15. a 16. storočia. V nedeľu v kalábrijskej Tropee vyhlási za blahoslaveného diecézneho kňaza Francesca Mottolu z 20. storočia.

Rehoľná sestra španielsko-katalánskeho pôvodu Maria Llorença Llongová (1463 – 1539) je zakladateľkou kapucínskych klarisiek. Pôsobila v Neapole, kde založila nemocnicu pre nevyliečiteľne chorých Santa Maria del Popolo. Zomrela v roku 1539.

Maria Llolença Llongová založila nemocnicu v roku 1519, pričom sa v nemocnici starali aj o nakazené prostitútky. Neskôr mala víziu, na základe ktorej založila ženský kláštor Santa Maria Gerasalamme, ovplyvnený myšlienkami sv. Františka z Assisi a sv. Kláry z Assisi. V roku 1935 jej ostatky exhumovali, pričom sa zistilo, že sa zachovala len jej lebka.

Francesco Mottola (3. január 1901 – 29. júna 1969) bol taliansky rímskokatolícky kňaz a zakladateľ Svetského inštitútu oblátok Najsvätejšieho srdca. Narodil sa v meste Tropea. Jeho matka spáchala samovraždu. Študoval v Catatanzare, za kňaza bol vysvätený v roku 1924. Bol členom Katolíckej akcie, vyučoval teológiu na bohosloveckej fakulte. Sústredil sa na charitatívnu činnosť, najmä pre zdravotne postihnutých. Jeho zdravotný stav sa veľmi zhoršil po porážke v roku 1942, svoju prácu vykonával napriek zdravotnému postihnutiu až do svojej smrti v roku 1969.

BK

Titulný obrázok – wikimedia commons


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!