V Taliansku majú katolícki cyklisti svoj kostol Madonna del Ghisallo

Branislav Krasnovský
11. júna 2021
  Cirkev

Taliansko je krajinou, ktorá žije cyklistikou a talianski cyklisti patria k svetovej špičke – celá krajina žije veľkými pretekmi Giro d‘Italia, ktoré sú populárnejšie ako Tour de France. V malom mestečku Magreglio v talianskych Alpách, neďaleko jazera Como sa nachádza pútnické miesto pre nadšencov cyklistiky, ktorí tu majú k dispozícii aj chrám, zasvätený Panne Márii.

Kostol Madonna del Ghisallo na kopci Magreglio, stojí samozrejme v horskom teréne, aby sa talianski katolícki cyklisti mohli v kostole pomodliť a zúčastniť Svätej omše po náročnom a dlhom, ale pre cyklistov príjemnom stúpaní, ktoré im dá fyzicky poriadne zabrať.

Kostol Madonna del Ghisallo
zdroj: wikimedia commons

Kotol Madonna del Ghisallo bol postavený v roku 1623 na mieste, kde banditi napadli miestneho šľachtica, grófa de Ghisalla. Ten sa, napadnutý banditami, rozbehol k mariánskemu zjaveniu, šokovaní banditi preto od útoku upustili. Odvtedy sa svätyňa na vysokom kopci stala pútnickým miestom pre cestujúcich, najmä pre cyklistov, ktorí túto časť Lombardie navštevujú práve kvôli horskému terénu, vhodnému pre cyklistiku.

V roku 1949 pápež Pius XII. kostol Madonna del Ghisallo zasvätil cyklistom. Iniciátorom zasvätenia bol miestny kňaz Ermelindo Vigano, ktorý navrhol, aby bola La Madonna del Ghisallo vyhlásená za patrónku cyklistov.

V kostole, ktorý bol prestavaný v 18. storočí a obsahuje nádhernú barokovú výzdobu, sa dnes stretávajú talianski katolícki cyklisti. Pred kostolom sa nachádzajú dve sochy, zobrazujúce známych talianskych cyklistov Gina Bartaliho a Fausta Coppiho, súsošie nechal postaviť Elio Ponti v roku 1973. Na boku sa nachádzajú aj ďalšie pamätníky, venované cyklistom, súčasťou výzdoby sú tiež fotografie a ďalšie cyklistické artefakty. V chráme horí večný plameň pre cyklistov, ktorí zahynuli. Jedným z pozoruhodných artefaktov je aj pokrčený bicykel, na ktorom zahynul v roku 1995 Fabio Casartelli, rodák z Magreglia, počas pretekov Tour de France.

Fabio Casartelli
zdroj: radiocorsaweb.it

Fabio Casartelli zahynul pri 15. etape Tour de France zo Saint-Girons do Cauterets 18. júla 1995. V zjazde z horského priesmyku Col de Portet d‘Aspet v Pyrenejách prišlo k hromadnému pádu cyklistov, Fabio Casartelli stratil kontrolu a hlavou narazil do betónového stĺpika, utrpel pri tom devastačné zranenia lebky a krčnej chrbtice. Napriek rýchlemu prevozu do nemocnice sa ho už nepodarilo zachrániť. Podľa expertov by mu život nezachránila ani prilba (v roku 1995 sa cyklistická prilba nosiť nemusela), pretože do múrika vrazil v rýchlosti okolo 100 km za hodinu a takýto náraz nedokáže, žiaľ, absorbovať žiadna prilba.

Pamätník Fabiovi Casartellimu
zdroj: velomontagne

Vedenie Tour de France na znak smútku nad smrťou Fabia Casartelliho zrušilo nasledujúcu etapu. Nepretekalo sa, celý pelotón prešiel etapu pohromade v pokojnom tempe. Vpredu išiel tím Motorola, do ktorého Fabio Casartelli patril a za ním na jednom zo sprievodných áut viezli zničený Fabiov bicykel s čiernymi stuhami.

Na mieste nehody umiestnilo potom vedenie Tour de France a tím Motorola pamätnú dosku. Neďaleko miesta nehody je aj pamätník so slnečnými hodinami, na ktorých sú vyznačené tri dátumy: deň, kedy sa Fabio narodil, dátum úmrtia a dátum, kedy vyhral zlatú olympijskú medailu. Bicykel, na ktorom Fabio Casartelli zahynul, je uložený, ako už bolo spomenuté, v kaplnke Madona del Ghisallo v blízkosti jeho rodiska.

Kostol Madonna del Ghisallo je dnes veľmi často navštevovaný a stal sa aj vyhľadávanou turistickou atrakciou. Katolícki cyklisti, združení okolo Madonna del Ghisallo sú veľkými ctiteľmi pápežov – v roku 2000 napríklad cyklisti zorganizovali jazdu z Ghisalla do Ríma, kedy doniesli pápežovi Jánovi Pavlovi II. horiacu pochodeň. Pápež Benedikt XVI. požehnal pri chráme aj výstavbu Múzea cyklistiky, na kameni sa nachádza nápis Omnia Vincit Amor (Láska víťazí nad všetkým). Dnes sa v múzeu a v kostole nachádza množstvo bicyklov a cyklistických dresov, viaceré z nich majú vysokú historickú hodnotu. Súčasťou tejto zbierky sú aj vojenské bicykle talianskych Bersaglierov (horských strelcov), nachádza sa tu tiež aj jeden z posledných exponátov talianskeho vojenského bicykla z roku 1898.

Interiér kostola Madonna del Ghisallo, video:

Pre nás, Slovákov väčšina mien talianskych cyklistov nič neznamená, Taliani však týchto katolíkov a velikánov cyklistiky poznajú. Gianni Motta, Fausto Coppi, Francesco Mosera, Ercole Baldini, Gino Bartali, Marco Pantani či Mario Cipollino sú známi a obdivovaní po celej krajine. V roku 2002 veľká talianska cyklistická hviezda Fiorenzo Magni nechal vystavať múzeum vedľa kostola a prispel sumou okolo 500 tisíc eur. Fiorenzo Magni zomrel v roku 2012 a jeho dres je takisto súčasťou expozície.

Obdivovaná je najmä štvorica bicyklov – cestné bicykle Legnano Gina Bartaliho z roku 1948 a 1983 (cestná cyklistika, bicykle víťazov Tour de France), bicykel Fausta Coppiho (dráhová cyklistika), či bicykel Wilier Triestina od Fiorenza Magniho z roku 1949 (cestná cyklistika).

Talianski architekti pod vedením známeho architekta Davide Bergana zaujímavo aranžovali aj časť vystavených bicyklov na šikmej a strmej rampe, ktorá má symbolizovať ťažký výstup na kopec ku kostolu Madonna di Ghisallo. K takejto podobe pamätníka ich inšpirovali aj slová spomenutého zosnulého veriaceho talianskeho cyklistu Fabia Casartelliho, ktorý hovorieval, že cesta k Bohu niekedy pripomína cyklistický namáhavý výstup na kopec, odmena však určite stojí zato a on by určite nikdy nemenil – ani vieru a ani cyklistiku.

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!