V roku 1995 agresívna chrípka v Čechách zabila tisíce ľudí. Lockdown sa nekonal


30. septembra 2020
  Krátke správy - Spoločnosť

V roku 1995 zúrila v Čechách a čiastočne aj na Slovensku agresívna forma chrípky, ktorej podľahli tisíce ľudí. Počet nakazených dosiahol až 5 300 ľudí na 100 tisíc obyvateľov, hranicou pre epidémiu je 3 000 nakazených na 100 tisíc obyvateľov.

Epidémia samozrejme zasiahla negatívne do života spoločnosti aj v roku 1995. Ako pri každej chrípkovej epidémii aj v roku 1995 prišlo k zákaze návštev pacientov v nemocniciach, neodporúčali sa návštevy seniorov a čiastočne sa obmedzili aj kultúrne či športové podujatia. Niektoré školy museli prerušiť výučbu, k celoplošnému lockdownu však nikde neprišlo, aj keď mala chrípka z roku 1995 v Čechách ozaj veľmi agresívny priebeh a vyžiadala si tisíce životov. Nakoniec sa v Čechách vyhlásili chrípkové prázdniny, ktoré nadväzovali na vianočné prázdniny, čo uvítali najmä deti, pretože mali takmer mesiac voľno.

Podobne ako v prípade koronavírusu, ktorým dnes niektorí politici úspešne strašia časť populácie, aj v roku 1995 zomierali najmä seniori trpiaci chronickými chorobami na zápal pľúc alebo infarkty. Umierali však na zápal pľúc aj deti, pri zápaloch pľúc sa tvorili nakazeným v pľúcach hnisavé bakteriálne ložiská.

Nemocnice boli preplnené, v Čechách, kde bola nákaza podstatne silnejšia ako na Slovensku, ochorel takmer každý 20 človek, nikto však paniku nerobil. V roku 1995 v nemocniciach ležali pacienti aj na lehátkach, mnohí vo veľmi ťažkom stave. Dnes na Slovensku pseudopolitické elity robia s koronavírusom hystériu už keď je nakazených cca 500 obyvateľov.

Chrípková epidémia zasiahla v roku 1995 aj Portugalsko, Španielsko, Francúzsko a Nemecko. Veľká časť populácie sa nechala proti chrípke zaočkovať. Chrípková vlna sa skončila kvôli mrazom v januári 1996. Podobne silná chrípková epidémia zasiahla Európu aj v roku 2009 a 2017.

Zdroj: idnes

BK