V noci na dnes zomrel v Ríme kardinál Jozef Tomko - Christianitas

V noci na dnes zomrel v Ríme kardinál Jozef Tomko


8. augusta 2022
  Krátke správy

V noci zo 7. na 8. augusta 2022 zomrel v Ríme známy slovenský kardinál Jozef Tomko. Informuje o tom Tlačová agentúra Konferencie biskupov Slovenska na svojej stránke. Kardinál Tomko sa dožil krásnych 98 rokov.

Konferencia biskupov Slovenska ďalej pozýva všetkých veriacich, aby sa za dušu nášho zosnulého rodáka modlili. Kardinál bude pochovaný v Katedrále svätej Alžbety v Košiciach. Ďalšie informácie o pohrebných obradoch tlačová agentúra zverejní až budú dostupné.

Krátky životopis kardinála Tomka

Jozef Tomko sa narodil 11. marca 1924 v Udavskom, okres Humenné. Základnú školu vychodil v rodisku a v rokoch 1935-1943 gymnázium v Michalovciach. V školskom roku 1943/44 vstúpil do seminára a začal študovať bohoslovie na Rímskokatolíckej cyrilometodskej bohosloveckej fakulte Slovenskej univerzity v Bratislave; v jeseni 1945 ho košický biskup Jozef Čársky poslal na štúdiá do Ríma.

Na rímskych pápežských univerzitách postupne dosiahol doktoráty z teológie, sociológie a práv. Následne prešiel celým radom rôznych vatikánskych funkcií. Za biskupa ho vymenoval Ján Pavol II. v roku 1979 a už o šesť rokov na to ho Svätý otec menoval dokonca za kardinála. V rovnakom období sa stal tiež prefektom Kongregácie pre evanjelizáciu národov a kancelárom Pápežskej Urbanovej univerzity. TK KBS ďalej uvádza:

Jeho vystúpenie na zasadnutí pléna Slovenskej národnej rady 21.4.1991 bolo historickou udalosťou, slovenská verejnosť mala po prvý raz možnosť vidieť slovenského kardinála v jeho dôstojnosti, veľkosti a starostlivosti o osud národa v krízovej situácii postkomunistického obdobia. Vo svojom prejave zdôraznil návrat ku koreňom našej kresťanskej cyrilo-metodskej minulosti.

Kardinál Tomko bol tiež plodným spisovateľom – napísal teologické štúdie, náboženské úvahy, spomienky, či monografie – a bol tiež nositeľom mnohých čestných doktorátov. „V roku 2002 mu prezident SR Rudolf Schuster udelil najvyššie štátne vyznamenanie – Rad Bieleho dvojkríža 1. stupňa. Jeho osobnosť je významným prínosom nielen pre slovenský národ, ale aj pre celý duchovný svet. Kardinál Jozef Tomko má veľké zásluhy v zakladaní misijných rádov v Ázii, Afrike i Oceánii, kde bolo postavených množstvo kostolov,“ dodáva TK KBS

MG

Zdroj: TK KBS

Zdroj fotografií: Portál www.T2.SK

Najnovšie články

Prečo boli templári zničení? Prvé obete Revolúcie

Melchitská gréckokatolícka cirkev – byzantské slnko nad Tiberom

Asistovaná reprodukcia – Víťazstvo smrti nad životom (?)

Vyvoláva Cirkev pocit viny a zbavuje nás odchod z Cirkvi výčitiek svedomia? Na tieto i ďalšie otázky odpovedal P. Józef Augustyn SJ