V Kanade horia katolícke kostoly - Christianitas

V Kanade horia katolícke kostoly


29. júna 2021
  Krátke správy

V Kanade v poslednom období horelo, či úplne zhorelo najmenej päť katolíckych kostolov v takzvaných „indiánskych oblastiach“. Len v sobotu zaznamenali úrady úplne zničenie dvoch kostolíkov v štáte Britská Kolumbia. Spravodajský portál BBC uvádza:

Plamene v kostole sv. Anny a v kostole Chopaka vyšľahli len hodinu po sebe… Polícia prehlásila, že obe budovy boli úplne zničené a že požiare považujú za podozrivé. Len minulý pondelok boli dva ďalšie katolícke kostoly v provincii zničené požiarmi a to v predvečer kanadského národného dňa pôvodných obyvateľov.

Kostol Chopaka bol jeden z tých starších v krajine, keďže bol postavený pred viac ako 100 rokmi. Tento pondelok sa zas v v štáte Alberta našla posprejovaná socha pápeža sv. Jána Pavla II. Lower Similkameen, náčelník miestneho indiánskeho kmeňa, sa ku zničeniu Chopaky vyjadril pre verejnoprávnu televíziu CBC nasledovne:

Som nahnevaný. Nevidím v tom nič dobré a bude to ešte ťažké. Mnohí z (našej) komunity sú členmi katolíckej Cirkvi a požiar ich rozrušil.

Tieto útoky sa dávajú do súvislosti s objavením záhadných hrobov, v ktorých sa nachádzajú telá asi 1000 detí pôvodných obyvateľov. Hroby sa našli neďaleko katolíckych školských zariadení, kam kanadská vláda posielala deti na „prevýchovu“ v 19. a začiatkom 20. storočia. Hoci miestne liberálne médiá špekulujú, že deti mohli byť „zavraždené“ v priebehu pár rokov, podľa najnovšej správy Dr. Scotta Hamiltona, profesora antropológie z Lakeheadskej univerzity, sa telíčka ukladali do hrobov postupne v časovej perióde až celého jedného storočia a deti zrejme umreli na rôzne choroby, pričom najsmrtonosnejšou bola v tých časoch tuberkulóza.

Médiá tiež hovoria, že tieto hroby boli „tajné“ a „neoznačené“, ale podľa dostupných záznamov na nich boli umiestnené jednoduché drevené kríže. Existuje tiež predpoklad, že deti boli do spoločných hrobov ukladané z nedostatku financií, keďže kanadská vláda odmietala školy dostatočne dotovať, napriek tomu, že tam tieto deti posielala.

Aféra sa však postupne rozrastá. Ultraliberálny kanadský premiér Justin Trudeau vyzval pápeža, aby sa prišiel do Kanady osobne ospravedlniť. Trudeau na tlačovej konferencii prehlásil:

Osobne a priamo som sa rozprával s Jeho svätosťou, pápežom Františkom, aby som mu ujasnil, aké dôležité je, aby sa nielenže ospravedlnil, ale aby sa ospravedlnil pôvodným Kanaďanom a to (priamo) na kanadskej pôde. Viem, že predstavitelia katolíckej Cirkvi teraz zvažujú svoje ďalšie kroky.

Tak, či onak, táto „iniciatíva“ liberálneho kanadského premiéra k upokojeniu situácie veľmi neprispela a v blízkej budúcnosti sa očakávajú ďalšie podobné útoky na katolícke kostoly v krajine.

MG

Zdroj: Church Militant, BBC, Reuters, titulný obrázok – apps.startribune.com


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Najnovšie články

Sv. Melor, mučeník

„Nezaujímavá“ svätica z Lisieux: Malá Terezka a čo ste o nej nevedeli

Týždeň na Slovensku

„Anklopfzeremonie“ alebo pohľad do habsburských pohrebných rituálov