V Izraeli štartuje zrejme najväčšie vojenské cvičenie v jeho dejinách – namierené proti Iránu - Christianitas

V Izraeli štartuje zrejme najväčšie vojenské cvičenie v jeho dejinách – namierené proti Iránu


20. mája 2022
  Krátke správy - Spoločnosť


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Rok 2022 nemusí skončiť len vojnou na Ukrajine. Ako sme už informovali pred niekoľkými týždňami, potenciálny konflikt hrozí aj v Stredozemnom mori medzi Tureckom a jeho susedmi,1 kým čínske nároky na Taiwan sú dlhodobo známe. Najnovšie však prihára aj medzi tradičnými nepriateľmi na Blízkom východe – Izraelom a Iránom.

V Izraeli štartuje 29. mája azda najväčšie vojenské cvičenie v jeho dejinách s názvom „Ohnivé vozy“. Cvičenia sa zúčastňujú takmer všetky zložky armády. Predchádzali mu slovné prestrelky medzi Teheránom a Jeruzalemom. Iránsky prezident, Ebráhím Raísí, napríklad minulý mesiac vyhlásil, že ak Izrael podnikne akékoľvek kroky proti Iránu, moslimská krajina „udrie do srdca Izraela“.

Cieľom cvičenia je zachovať „vysoký stupeň pripravenosti“, ďalej „zlepšiť vojenské schopnosti Izraela“ a po tretie „pripraviť sa na zdĺhavú vojnu po celej dĺžke svojich hraníc“. Podľa indickej anglicky-hovoriacej spravodajskej televízie WION sa štát Izrael momentálne nachádza v stave očakávania vojny s Iránom, pred čím v židovskom štáte varuje vláda, vojenskí predstavitelia i médiá. Ale olej do ohňa prilieva aj moslimská mocnosť. Tá nedávno uverejnila mapu Izraela, na ktorej sú vyznačené ciele vhodné na útok. K mape pridal Teherán varovanie: „Len jeden nesprávny krok!

Aby toho nebolo málo, Izrael zápasí s nepokojmi vo svojom vnútrozemí. Niekoľko nepríjemných zrážok bolo najmä v Jeruzaleme, meste, po ktorom kedysi chodil Kristus. Masívne cvičenie má preto vyjadrovať odhodlanie Izraela čeliť všetkým hrozbám – ako vonkajším, tak aj vnútorným.

Počas cvičenia bude izraelská armáda nacvičovať zásahy proti účastníkom vnútorných nepokojov, ale aj letecký útok na Irán. Times of Israel uvádza:

Rozsiahle letecké manévre, vrátane simulovaného útoku na iránske jadrové ciele, sa uskutočnia nad Stredozemným morom počas štvrtého a posledného týždňa mesačného cvičenia, ktoré sa začína 29. mája. Cvičenie Chariots of Fire (Ohnivé vozy), ktorého sa zúčastňujú takmer všetky jednotky izraelskej armády, sa zameriava na výcvik boja na severných hraniciach Izraela, vrátane boja proti Iránom podporovanej teroristickej skupine Hizballáh v Libanone.

Okrem toho, že Izraelské letecké sily budú musieť nájsť spôsoby, ako zasiahnuť iránske zariadenia, ktoré sú zakopané hlboko pod zemou, čo si vyžaduje špecializovanú muníciu a taktiku, budú sa tiež musieť vysporiadať s čoraz sofistikovanejšou iránskou protivzdušnou obranou, aby mohli uskutočniť takýto útok. Vzdušné sily sa budú musieť pripraviť aj na očakávanú odvetu proti Izraelu zo strany Iránu a jeho spojencov v celom regióne.“

Izrael sa stále obáva, že Irán v blízkej budúcnosti bude schopný vyrobiť bombu, ktorá by mohla mestá židovského štátu vymazať z povrchu zeme. Prípadné letecké útoky by preto mali znemožniť dokončenie takejto zbrane.

MG

Zdroj: WION, The Times of Israel, The Jerusalem Post, titulný obrázok – middleeastmonitor.com

1https://www.christianitas.sk/turecka-ekonomika-je-na-tom-tak-zle-ze-by-to-mohlo-vyvolat-vojnu-o-zasoby-nerastnych-surovin-v-stredozemnom-mori/


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!