V Čechách preverujú smrť muža s Covidom, ktorého odpojili od ventilátora


23. februára 2021
  Krátke správy - Spoločnosť

Českí kriminalisti preverujú okolnosti smrti 82-ročného pacienta s pľúcnym ochorením COVID-19, ktorý zomrel minulý piatok v nemocnici v meste Sušice v Plzenskom kraji. Lekári ho údajne ako neperspektívneho pacienta deň predtým odpojili od pľúcneho ventilátora na jednotke intenzívnej starostlivosti (JIS). Polícia začala prípad preverovať pre podozrenie z usmrtenia z nedbanlivosti.

Šéf nemocnice Jiří Vlček však akékoľvek pochybenie alebo porušenie zákona odmieta. Lekári mu povedali, že sa riadili presne podľa stanovených postupov pre tzv. covidových pacientov na JIS.

Samozrejme, nastávajú situácie, a to nielen u nás, keď pacienta z ventilátora odpojíme. Určite to nie je preto, že ventilátor potrebuje niekto iný, ale preto, že s ohľadom na zdravotný stav pacienta a jeho prognózu nemá ďalšie zotrvanie na prístroji už žiadny efekt,“ povedal riaditeľ Vlček.

Riaditeľ potvrdil aj to, že len za minulý mesiac zomrelo v sušickej nemocnici asi osem pacientov s Covidom, ktorí boli takisto odpojení od ventilátora. „Boli to starší ľudia, ktorí mali ešte ďalšie chronické postihnutia a ventilátor ich už nebol schopný utiahnuť,“ doplnil.

K vyšetrovaniu riaditeľ Vlček dodal, že podľa jeho zistenia polícia dostala podnet o úmrtí pacienta od bývalej zamestnankyne nemocnice, ktorá bola prepustená z práce.

BK

Zdroj: idnes.cz

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!