V Arménsku sú nepokoje, Turci sa tlačia do Náhorného Karabachu, hranicu vytýčili Rusi


20. novembra 2020
  Krátke správy - Spoločnosť

Turci sa tlačia do Náhorného Karabachu spoločne s Azerbajdžanom. Ten sa postupne dostáva do tureckej sféry vplyvu. Turecký prezident Erdogan sa v poslednej dobe zaktivizoval aj na Cypre, v Iraku, Líbyi, Sýrii a teraz pribudol Azerbajdžan. Etnickí Arméni opúšťajú oblasti, ktoré sa dostanú pod azerbajdžanskú správu, za sebou však nechávajú „spálenú krajinu“.

Politická situácia v Arménsku je napätá, ľudia protestujú proti proamerickému premiérovi Pašinjanovi, ktorý prehral konflikt s Azerbajdžanom. Američanom sa nepáči, že sa Rusi rozmiestnili v Náhornom Karabachu a posilnili tak v oblasti svoj vplyv. Približne 2000 ruských vojakov aj s vojenskou technikou už vytýčilo hranicu, za ktorú tureckí a ani azerbajdžanskí ozbrojenci nesmú zájsť. V Azerbajdžane sa už začínajú, po počiatočnej eufórii ozývať kritické hlasy, že si Azerbajdžan nechal vziať úplné víťazstvo a nezískal celý Náhorný Karabach pod svoju kontrolu kým mohol.

Rusi zatiaľ posilňujú svoj vojenský kontingent. Náhorný Karabach vystupoval ako nezávislý štátny útvar, žiaden členský štát OSN však nikdy Náhorný Karabach ako samostatný štát neuznal. Územie neuznaného štátu ovládali Arméni, hoci išlo o časť Azerbajdžanu.

V Arménsku silnie politická kríza, premiéra Nikolu Pašinjana vyzval k rezignácii prezident Armen Sarkisjan, odstúpil už aj arménsky minister obrany. Pašinjan síce priznáva „zodpovednosť za porážku“, odstúpiť však odmieta a snaží sa udržať sa v politickej funkcii za každú cenu. Momentálne sa snaží presadiť svoj program pomoci obyvateľom Náhorného Karabachu, vrátane rodín, ktoré stratili vo vojne s Azerbajdžanom svojich blízkych.

V najbližšej dobe sa ukáže, či sa podarí Pašinjanovi udržať pri moci, alebo sa v krajine začnú predčasné voľby, ktoré by znamenali jeho koniec. Američanom predčasné voľby a odchod Pašinjana nie sú príliš po chuti, sami však majú vo svojej krajine veľmi ťažké obdobie, takže ich možnosť reagovať bude ešte niekoľko mesiacov značne oslabená.

BK

Prosíme Vás o PODPORU! Pomôžte nám prebudiť SVEDOMIE Slovenska, brániť Vieru a hodnoty kresťanskej civilizácie. Christianitas.sk pomôžete aj jedným eurom. ĎAKUJEME!

Bankové spojenie: SK7765000000000020594299