Uvedenie druhej časti populárneho dokumentu o latinskej omši už čoskoro - Christianitas

Uvedenie druhej časti populárneho dokumentu o latinskej omši už čoskoro


7. januára 2022
  Krátke správy - Cirkev


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Keď sa na Youtube objavila zdarma prvá časť dokumentu s názvom Mass of the AgesOmša vekov, spôsobilo to v komunite tradičných katolíkov malý nepokoj. Dokument bol síce natočený viac-menej „na kolene“, avšak kvalitou svojich snímok, výpravnosťou a celkovým stvárnením pôsobil akoby bol vyrobený v samotnom Hollywoode. Aby toho nebolo málo, dali sa na ňom zobraziť titulky niekoľkých jazykových mutácií, vrátane… slovenčiny.

Teraz jeho hlavný tvorca a režisér Cameron O’Hearn prichádza s oznámením, že druhý diel zamýšľaného trojdielneho projektu už nie je ďaleko od svojho uvedenia. Hovorí, že oproti plánom sa trochu oneskorili, pretože sa rozhodli natočiť viac materiálu, ako pôvodne zamýšľali. Pokračuje:

Tak prečo vlastne natáčame ešte viac? Nuž, plánujeme ísť nakrúcať do Británie… Plánujeme tam interview s otcom Jacksonom. Zároveň nechceme vypustiť druhú epizódu akúsi neúplnú. Naša vec je skutočne dôležitá. V celom filme bude sedem veľkých scén, na ktorých pracujeme. V Británii však už len dorobíme zopár záberov.

Cameron sa však tiež sťažuje na „veľké množstvo útokov zo strany duchovenstva“ voči projektu, ktorý vedie, platí to podľa neho pre celú Cirkev, ako aj pre jeho osobu. Hovorí, že sa neraz pýta: „Prečo Pane, prečo teraz?“, no chápe, že to tak musí byť a že „Pánove plány sú vždy nad plánmi zla.“ Hovorí tiež, že v takých chvíľach treba dôverovať Bohu a nestrácať nádej.

Vždy som vedel, že tento projekt nám nič nezarobí, ale nikdy by som nečakal voči nemu také množstvo odporu. Myslím si však, že je to dobré znamenie. Modlíme sa, radujeme sa, rozhodne sa nezastavíme a takýmto spôsobom čelíme všetkému odporu.

Cameron tiež hovorí, že potrebujú ľudí, aby sa za nich, za celý projekt modlili a že kto sa chce stať súčasťou ich modlitbového združenia, môže dať o sebe vedieť mailom: film@theliturgy.org.

Režisér vyzýva ľudí, aby pre úspech projektu boli verní, pokorní a nikdy neboli ďaleko od sviatostí. Hovorí, že potrebujú, aby sa za nich ľudia modlili a prosí, aby sa pridali k ich modlitbovej skupine.

Prvá časť dokumentu vyšla v auguste 2021 a je voľne dostupná na Youtube (video nižšie). Kvalitatívne sa radí medzi dokumentárnu špičku. Vystupujú v nej viaceré známe aj menej známe osobnosti z prostredia tradičného katolicizmu, ako sú Dr. Peter Kwasniewski, Dr. Taylor Marshall či biskup Joseph Strickland. Dokument tiež ponúka príbehy viacerých laikov, ktorí si nádheru tridentskej liturgie zamilovali. „Omša vekov“ okrem iného vysvetľuje, že v latinskej omši je dvakrátviac modlitieb ako v klasickej nelatinskej omši a niekoľkokrát viac úkonov; oboznamuje divákov s gregoriánskymi spevmi, ktoré sú pre latinské omše typické a prízvukuje, že v tridentskej liturgii sa kladie veľký dôraz na tragédiu hriechu a realitu Posledného súdu, ktorému budeme čeliť raz všetci.

Projekt je financovaný skrze darcovstvo a kto by chcel naň prispieť môže tak učiniť na portáli massoftheages.fund.

Slovenské titulky si zapnete v pravom dolnom rohu stlačením symbolu nastavenia. Potom stlačíte možnosť „titulky“ (niekde môže byť len označenie „CC“) a vyberiete slovenské. Titulky aktivujete tým, že stlačíte symbol klávesnice hneď vedľa symbolu „ozubeného kolieska“ nastavení vpravo dole.

MG

Zdroj: Youtube kanál Mass of the Ages, titulný obrázok – youtube.com


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!