USA v ohni, rabovanie a streľba v uliciach, podpálené chrámy -

USA v ohni, rabovanie a streľba v uliciach, podpálené chrámy

Branislav Krasnovský
2. júna 2020
  Spoločnosť

Smrť Afroameričana Georga Floyda otriasla celými USA. Policajná brutalita a vražda neozbrojeného Afroameričania rozbúrila vášne v krajine, demonštranti už niekoľko dní útočia na obchodné domy, policajné stanice a zapaľujú autá. Nepokoje sa rozšírili do viacerých väčších amerických miest a Američania kvôli zvládnutiu nepokojov museli povolať Národnú gardu i armádu. Podobné revolty ako dnes, zažili USA v minulosti len na sklonku 60 rokov, keď sa protestovalo proti Nixonovi, rasovej segregácii v USA a proti vojne vo Vietname. Dnešné nepokoje v USA sa nesú v znamení hesiel “Black Lives Matter” či “No Justice, no Peace”.

Americký prezident Donald Trump, namiesto toho, aby situáciu upokojil, prilial ešte olej do ohňa. Demonštrantov odsudzuje, podľa Trumpových tvrdení sú protesty zinscenované a Trump navrhuje zaradiť organizáciu Antifa /podľa Trumpa anarchisti riadia protesty/ na zoznam teroristických organizácii. Ak to urobí, bude zaujímavé sledovať, či sa na zozname teroristov ocitnú aj lídri a členovia Antify v Európe a ako na danú situáciu zareagujú orgány Slovenskej republiky.

Situáciu sa americkej Národnej garde a polícii zatiaľ nedarí dostať pod kontrolu, napriek tomu že vo viacerých amerických mestách /Atlanta, Minneapolis, Los Angeles, Chicago, Luisville, Ferguson, Denver, Miami, Milwaukee, Washington, New York…./ je vyhlásený minimálne zákaz vychádzania v nočných hodinách.

Situácia je vážna, policajti a gardisti ostreľuje demonštrantov gumenými projektilmi, demonštranti rabujú obchody, zapaľujú a poškodzujú autá, vytvárajú barikády, rozbíjajú okná a vitríny obchodov, zničili aj policajnú stanicu. Obľúbeným cieľom demonštrantov sú policajné automobily, na ktoré útočia Molotovovými koktejlami.

Veľmi zložitá je situácia v Chicagu, kde demonštranti útočili na mrakodrap Trump Tower. V Minneapolise, kde americký policajt zavraždil George Floyda, starosta /demokrat/ situáciu podľa Trumpa nezvládol, situácia sa začala upokojovať až po zásahu Národnej gardy. Silné napätie sprevádza protesty v meste Fergusson, v štáte Missouri, kde demonštranti do tla vypálili policajnú stanicu. Vo Fergusone sú demonštranti veľmi radikálni, pretože majú v pamäti vraždu 18 ročného Afroameričana Mike Browna, ktorého zastrelil takisto v roku 2015 belošský policajt.

Podľa tvrdení odborníkov, momentálna výbušná zmes, ktorá poháňa demonštrácie v USA, je nesmierne silná a agresívna. Tvoria ju dve hlavné ingrediencie – epidémia koronavírusu, ktorá ľudí frustrovala a zhoršujúca sa ekonomická situácia v USA. Ak k tomu prirátame skutočnosť, že najviac obetí v USA na koronavírus pochádza z radov afroamerického obyvateľstva, ktoré má aj najhoršiu dostupnosť k zdravotnej starostlivosti a Afroameričania tvoria najväčšiu časť nezamestnaných v USA, tak sa načrtnutý obraz stáva hrozivým.

Vážne nepokoje trvajú už štvrtý deň, prvé radikálne demonštrácie sa začali vo štvrtok večer, ťažko odhadnúť ako dlho budú nepokoje trvať. Demonštranti požadujú prísne potrestanie všetkých štyroch príslušníkov polície, ktorí zatýkali George Floyda, jedného za vraždu tretieho stupňa a zvyšných troch za spoluúčasť na vražde, pretože svojmu kolegovi v jeho nezákonných aktivitách nebránili.

Protestujúci podpálili aj baziliku Najsvätejšej Panny Márie v Minneapolise a sídlo arcibiskupa v New Yorku, katedrálu sv. Patrika počas demonštrácie „pomaľovali“ výtržníci vulgárnymi graffiti.

Objavili sa aj informácie, ktoré prebrali aj médiá na Slovensku, podľa ktorých skupina demonštrantov pochodovala aj proti Bielemu domu a Donald Trump sa radšej so svojou suitou ukryl v nedobytnom bunkri. Údajne až z bunkra Donald Trump vystríhal demonštrantov pred útokom na Biely dom, hrozil im v prípade útoku tvrdou silovou reakciou.

Donald Trump vníma revoltu ako súčasť politického boja proti svojej osobe v predvečer amerických prezidentských volieb. Naopak Trumpov hlavný oponent Joe Biden tvrdí, že ide o spontánny prejav hnevu spoločnosti, namiereného proti nespravodlivosti a rasovej diskriminácii. Aj Joe Biden ale vyzýva k odmietaniu násilia. Nezabudol však uviesť, že v prípade, ak bude zvolený za amerického prezidenta, bude na rozdiel od Trumpa viesť dialóg a počúvať, čo ľudia hovoria a čo ich trápi.

Trumpova reakcia polarizuje USA i svet. Demonštrácie v súvislosti so smrťou George Floyda už hlásili z Berlína či Londýna, európski demonštranti zaujali voči Trumpovi kritický postoj. V USA sa pred voľbami čoraz viac polarizuje americká spoločnosť, čo naznačuje že volebná jeseň v USA môže byť veľmi horúca.

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

Veľkonočné legendy a duchovné tradície východných kresťanov v Rumunsku

Donald Trump: „Urobme Ameriku opäť modliacou sa!“ Bývalý prezident však zároveň predstavil kontroverznú verziu Biblie

Štyri odporúčania pre hlbšie plnohodnotné prežitie Svätého týždňa 2024

Oficiálny vatikánsky denník L’Osservatore Romano uverejnil článok s názvom „Krížová cesta homosexuálneho chlapca“, v ktorom propaguje LGBT