USA: útoky na kostoly a sochy svätých


15. júla 2020
  Krátke správy - Cirkev

Počas víkendu boli vandalsky poškodené najmenej štyri katolícke kostoly v štyroch amerických štátoch počas série útokov, ktoré logicky vyvolali otázku,  či náboženské obrazy, sochy a symboly sa teraz nestanú hlavným cieľom „antirasistických“ a „antifašistických“ demonštrantov.

Kostoly v Kalifornii, New Yorku, Massachusetts a na Floride sa stali cieľom, na ktorý sa zamerali vandalskí útočníci. Ide o historické (na americké pomery) kostoly, ktoré boli značne poškodené pri podpaľačských útokoch.

„Na Floride muž vletel svojím autom do dvora kostola Kráľovnej pokoja, keď sa v ňom v sobotu pripravovali na rannú omšu, nalial benzín do predsiene a pred odjazdom zapálil budovu“, informoval Úrad šerifa v okrese Marion.

Bol zatknutý a policajtom povedal, že chcel kostol zničiť. Neskôr priznal, že trpí vážnou duševnou chorobou.

V Los Angeles došlo k podpaľačskému útoku na historický kostol San Gabriel, ktorý je starý asi 250 rokov. V Bostone na nádvorí katolíckeho kostola vystavená socha Panny Márie – pamätník veteránom druhej svetovej vojny – bola znesvätená a podpálená.

Druhá socha Panny Márie, tentokrát v New Yorku, bola v nedeľu znesvätená na Katedrálnej prípravnej škole a seminári v Brooklyne.

„Táto tragédia nás hlboko zarmútila, ale tiež obnovuje našu nádej a vieru v Pána, keď ukázal svoju dobrotu v mnohých ľuďoch, ktorí sa nám už ozvali,“ povedal James Kuroly, riaditeľ školy. „Úprimne ďakujeme za pomoc, ktorú sme dostali, ako aj za modlitby. Modlite sa, prosím, naďalej za tých, ktorí sa dopustili tohto vandalizmu a nenávisti voči Panne Márii a Cirkvi.“

Masívne protesty, ktoré sa objavili po smrti Georga Floyda rýchlo prerástli do vlny nepokojov a v mnohých veľkých mestách došlo k veľkým násilnostiam. V mestách ako New York, Seattle, Portland a Washington, DC, došlo k podpaľačstvu, zrážkam s políciou a k ničeniu majetku.

Mnohé z týchto protestov sa teraz zameriavajú na pamätihodnosti. Demonštranti sa spočiatku zameriavali na sochy generálov a ďalších významných osobností, ktoré podporovali Konfederáciu počas občianskej vojny, ale hnutie odvtedy pridalo do svojho zoznamu cieľov zakladajúcich otcov Spojených štátov, bývalých prezidentov a katolíckych svätcov.

Zdá sa, že medzi deviatimi incidentmi, ku ktorým došlo počas víkendu nie je jasná súvislosť, úrady sa však obávajú, že najmä vzhľadom na vyhlásenia aktivistov BLM, akým je napríklad Shaun King, ktorí náboženstvo a náboženské osobnosti považujú za nástroj „bielej nadvlády“,  sa výtržníci budú naďalej zameriavať na náboženské inštitúcie.

MH

Zdroj: Dailywire.com