USA sa pripravujú vyslať vojakov do Poľska


9. augusta 2020
  Krátke správy - Spoločnosť

Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo budúci týždeň navštívi Varšavu, kde sa chystá podpísať dohodu o rozšírení vojenskej spolupráce s Poľskom, do Poľska by tak mohlo prísť ďalších 1000 amerických vojakov.

Pompeo neúnavne diplomaticky tlačí voči Číne, Sýrii, Rusku či Venezuele. Budúci týždeň by sa mal po podpise dohody stretnúť aj s poľským prezidentom Andrzejom Dudom a spoločne by sa mali zúčastniť spomienkovej akcie pri 100 výročí bitky pri Varšave, v ktorej Poliaci porazili sovietsku Buďonného jazdeckú armádu.

S poľským premiérom Mateuszom Morawieckym a ministrom zahraničných vecí Jacekom Czaputowiczom by mal Mike Pompeo rokovať aj o ekonomických témach, koronavírusu a sieťach 5G. Američania si neželajú, aby sa čínska 5G sieť v Európe rozširovala.

V Poľsku je už umiestnených 4500 amerických vojakov, Poliaci by však radi na svojom území videli viac Američanov, pretože sa obávajú Ruska. Rusko zvyšovanie počtu amerických vojakov v Európe trvalo kritizuje. Američania stiahnu z Nemecka približne 12 000 vojakov /Američania kritizujú Nemcov za to, že nechcú platiť do spoločného rozpočtu a odkupovať americké zbrane/, týchto vojakov chcú rozmiestniť v ďalších európskych krajinách NATO. Je možné, že sa rozšíri aj vojenský kontingent NATO na Slovensku.

Pompeo pri svojej ceste do strednej Európy chce navštíviť aj Česko, Slovensko a Rakúsko.

BK