USA: nové jednostranné sankcie proti Iránu


20. septembra 2020
  Krátke správy - Spoločnosť

USA jednostranne oznámili znovuzavedenie sankcií OSN voči Iránu. Týmto aktom opäť presadzujú svoje predstavy silou a v rozpore s medzinárodnými pravidlami, ktoré sa bežne používajú v civilizovanom svete. Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa tiež prisľúbila vyvodenie dôsledkov voči ktorémukoľvek členskému štátu OSN, ktorý nedodrží sankcie, čo však zrejme Rusko a Čínu neodradí od spolupráce s Iránom.

USA v sobotu jednostranne ohlásili znovuzavedenie sankcií OSN voči Iránu a prisľúbili potrestať tých, ktorí ich porušia. Týmto krokom Washington riskuje zvýšenie svojej izolácie, ako aj medzinárodného napätia, uviedla tlačová agentúra AP. To čo robia Američania už nemá s demokraciou nič spoločného.

USA dnes vítajú návrat prakticky všetkých predtým prerušených sankcií OSN voči Iránskej islamskej republike,” uviedol americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo vo svojom vyhlásení. Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa tiež prisľúbila “vyvodenie dôsledkov” voči ktorémukoľvek členskému štátu OSN, ktorý nedodrží sankcie, hoci je jednou z mála krajín na svete, ktorá verí, že sú v platnosti. Spojené štáty pohrozili, že tým, ktorí porušia sankcie, zamietnu prístup k finančnému systému a trhom v USA.

Spojené štáty sú však v tejto otázke takmer osamotené: všetky ostatné veľmoci – Čína, Rusko, ako aj európski spojenci USA – americké vyhlásenie spochybnili. “Akékoľvek rozhodnutie alebo opatrenie prijaté v súvislosti so znovuzavedením (sankcií) by nemalo právny účinok,” uviedli Francúzsko, Británia a Nemecko v spoločnom liste zaslanom v piatok Rade bezpečnosti.


BK