USA: niektorým senátorkám vadí viera sudkyne Barettovej


16. októbra 2020
  Krátke správy - Spoločnosť

Nominantka na post sudkyne Najvyššieho súdu USA Amy Coney Barettová sa musela podrobiť vypočúvaniu pred Kongresom a Senátom Spojených štátov, čo je štandardný postup pri voľbe sudcu Najvyššieho súdu.

Pri vypočúvaní vyšlo najavo, že pre niektorých senátorov z tábora Demokratickej strany je problémom katolícka viera kandidátky. Poslankyňa Demokratickej strany za Havajské ostrovy, ktoré sú súčasťou USA, Mazie Hironoová spochybnila kompetentnosť a to či môžu byť jej rozhodnutia objektívne a spravodlivé, keď sú ovplyvnené jej náboženským presvedčením.

Senátorka Tammy Duckworthová, tiež z Demokratickej strany, sa obáva, že ak by bola vymenovaná za sudkyňu Amy Barettová, tak by neodolala pokušeniu zvrátiť desaťročia boja za spravodlivosť, aby mohla zaviesť do amerických rodín svoj osobný morálny kódex.

Toto neustále poukazovanie na katolícku vieru kandidátky, zo strany liberálov, kritizoval arcibiskup z Miami, Thomas Wenski, ktorý povedal, že neustále poukazovanie na vieru kandidátky porušuje ústavné zásady, ktoré garantujú slobodu náboženského vyznania.

Podobne reagoval aj Mitch McConnell, šéf republikánskej skupiny v Senáte. Kritizoval postoje senátorov, ktorí tvrdia, že kandidátku diskvalifikuje z voľby za sudkyňu jej viera. Považuje tento postoj za diskriminačný.

BM

Zdroj: Kath net