USA: eucharistická procesia v San Franciscu a protest proti covid-karanténe kostolov


28. septembra 2020
  Krátke správy - Cirkev

20. septembra sa uskutočnil v San Franciscu procesia s Božím Telom, na ktorej sa zúčastnilo viac ako 1000 veriacich. Viedol ju arcibiskup Salvator Cordileone a vyjadrili tak svoj protest proti prísnym a nerovnomerným obmedzeniam z dôvodov koronavírusu.

Procesia začala pred radnicou v San Franciscu a skončila pri katedrále Panny Márie. Na konci sa účastníci rozdelili na 18 skupín, z ktorých každá slávila svoju sv. omšu. Týmto spôsobom sa im podarilo obísť nariadenie, že na jednej sv. omši pod holým nebom sa môže zúčastňovať len 50 ľudí.

Procesia je reakciou na zverejnenie plánu starostky San Francisca ohľadom otvárania prevádzok po prísnej karanténe. Na jednej strane sa môže znovu otvoriť fitnescentrum, nákupné centrá aj nechtový salón, ale na druhej strane sú verejné sv. omše pod holým nebom limitované na 50 ľudí (predtým 12) a v kostoloch sú naďalej zakázané. Radnica povolila účasť jedného (!) človeka v kostole. Podľa plánu budú možno povolené až v októbri a aj to s maximálnym počtom 25 účastníkov.

Arcibiskup Cordileone vo svojej kázni tento plán kritizoval a obmedzenia bohoslužieb nazval nereálne a diskriminačné. Sťažoval sa na neochotu a ignorovanie úradov, s ktorými sa pokúšal komunikovať. Podľa arcibiskupa je obmedzenie na jedného povoleného návštevníka v budove, ktorá má kapacitu 2500 ľudí „urážkou“ a „výsmechom“: „Mestská rada v San Franciscu naznačila, že sú jej katolíci ľahostajní.“

Z toho, že sú im katolíci ľahostajní by sme ale nemali mestskú radu v San Franciscu podozrievať, pretože jej konanie nasvedčuje tomu, že naopak veľmi intenzívne o katolíkoch premýšľajú. Určite viac ako o fitnescentrách a nechtových salónoch.

BM

Zdroj: Kath net