USA: Biskupi protestujú proti návrhu nového zákona o rovnosti


23. februára 2021
  Krátke správy - Cirkev

Minulý týždeň bol v Snemovni reprezentantov podaný návrh nového „zákona o rovnosti“. Zákon vyšiel z dielne kongresmana za Demokratickú stranu, Davida Cicillina a navrhuje uznať „sexuálnu orientáciu“ a „rodovú identitu“ ako zákonom chránenú kategóriu v rôznych oblastiach, vrátane bývania, vzdelávania a verejného priestranstva.

Podľa názoru biskupov a mnohých ďalších kritikov, ak by nový zákon Kongres prijal, tak by to narušilo jednu zo základných občianskych slobôd – náboženskú slobodu – a znamenalo by to zároveň do zákona ukotvené predefinovanie manželstva a rodovej ideológie. Občania by sa už v budúcnosti nemohli legálne postaviť proti ideológii transsexuálov a iných sexuálnych menšín.

Hovorca episkopátu uviedol, že: „Namiesto rešpektovania rozdielov vo viere o manželstve a sexualite, by zákon o rovnosti diskriminoval veriacich.“ Návrh zákona de facto umožňuje, aby mohlo byť zákonne vyžadované prijatie mužov, ktorí sa budú deklarovať ako ženy, napr. do športových súťaží žien, k zdieľaniu šatní a spŕch a pod. Zákon tiež stanovuje možnú povinnosť chirurgov vykonávať tzv. zmeny pohlavia. Zákon tiež pamätá na umelé potraty. Odmietnutie vykonania potratu označuje ako „diskrimináciu voči tehotenstvu“. Na základe tohto zákona by sa dopúšťali osoby a organizácie, ktoré by trvali na tom, že manželstvo je len zväzok jedného muža a jednej ženy, trestného činu.

Podľa Ryana Andersona, prezidenta Centra pre etiku a verejnú politiku, návrh zákona „prenasleduje tých, ktorí neakceptujú nové sexuálne a rodové ideológie“. Proti školám, náboženským a charitatívnym organizáciám tento zákon poskytuje trestné sankcie za to, že „pracujú v súlade so základnou biológiou a biblickým učením o sexualite a manželstve.“

Anderson však uvádza ešte jeden problém, otvárajúci širokú škálu kombinácií na hranici surrealistického a absurdného humoru, ktorý môže nastať prijatím zákona. Podľa neho „nikto, ani predkladatelia zákona nám nevedia povedať, čo by sa malo podľa zákona vyžadovať, aby sa zabránilo diskriminácii v nebinárnych rodových identitách“, čiže u osôb, ktoré sa nepovažujú ani za muža, ani za ženu.

Joe Biden je veľkým nadšencom nového zákona a vyzýva Kongres, aby ho urýchlene prijal. Poskytlo by to podľa neho „dlhodobo oneskorenú federálnu ochranu občianskych práv“ a predstavovalo by odvážnu „kodifikáciu“ práv LGBT hnutia.

Návrh sa prvýkrát objavil v Snemovni reprezentantov už v máji 2019, ale Republikánmi kontrolovaný Senát ho vtedy zastavil. Teraz, keď Demokrati prevzali vďaka modernej volebnej technike kontrolu nad hornou komorou Kongresu, bude možné zákon urýchlene prijať. Podľa kongresmana Cicillineho je asi najvyšší čas, lebo ako tvrdí: „Vo väčšine štátov USA môžu LGBTQ ľudia čeliť diskriminácii, na základe toho, kto sú alebo koho majú radi,“ čo je tvrdenie, pri všetkých známych prípadoch šikanovania kresťanov za údajnú diskrimináciu LGBT, skutočne pozoruhodné.

Návrh legislatívne pripravil senátor Jeff Merkley z Oregonu, ktorý sa sťažuje, že „v 29 štátoch môžu byť Američania stále vysťahovaní, vykázaní z reštaurácie alebo odmietnutí pri žiadosti o pôžičku, kvôli tomu, kto sú alebo koho milujú“. Podotknime len, že senátor hovorí o rozhodnutí súkromných majiteľov, nie o štátnych inštitúciách. Zdá sa preto nevyhnutné, že nakoniec budú musieť predsa len v USA zaviesť ten socializmus a obmedziť súkromné vlastníctvo. Samozrejme, nie pre Billa Gatesa, Jeffa Bazosa alebo majiteľov banky Lehmann Brothers, stačí pre strednú a spodnú triedu, kde je diskriminácie LGBTQ najviac.

BM

Zdroj: PCh24, catholicnewsagency.com, nbcnews.com

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!