Týždeň na Slovensku - Christianitas

Týždeň na Slovensku

Redakcia
12. marca 2022
  Spoločnosť


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Štát opäť raz zlyhal, o utečencov sa postarali najmä cirkvi a bežní ľudia. Rusko nás označilo za nepriateľa. Ministerka Remišová vyriešila plynovú krízu. Americkí vojaci prídu, aj keď ich tu nechcú dve tretiny Slovákov. Okrem vojny sa čoraz viac začína hovoriť o hladomore.

Na fotografii utečenci z Ukrajiny čakajú na doklady na Oddelení cudzineckej polície v Bratislave 11. marca 2022.
Zdroj: TASR – Martin Baumann

Štát nechal utečencov na krku samosprávam a cirkvám

Vojna prinútila množstvo Ukrajincov opustiť domov a utekať z krajiny často len s niekoľkými taškami. Na hranici sa o nich starali najmä obyvatelia prihraničných obcí a cirkvi, ktoré sa pomerne rýchlo zorganizovali v čase, kedy sa štát ešte len škrabal za ušami s tým, že „čo by sme asi tak mali teraz robiť“. Situáciu začali riešiť obyčajní ľudia, ktorí ponúkajú (často úplne zadarmo) ubytovanie a jedlo vo vlastných domoch a bytoch.

Problém komentoval aj primátor Košíc Jaroslav Polaček, ktorý na tlačovej konferencii uviedol, že od štátu nemajú žiadne informácie. „Vyzývame, aby štát okamžite rozhodol a dal pokyny, čo máme robiť,“ povedal. „Aj keď robíme všetko, čo je v našich silách, len s dobrovoľníkmi a bez akejkoľvek pomoci štátu už nebudeme vedieť zvládnuť postarať sa o ďalších obyvateľov Ukrajiny, ktorí každý deň v čoraz väčšom počte prichádzajú do nášho mesta,“ dodal primátor.

Ak by ste čakali, že vláda sa nad jeho slovami zamyslí alebo preverí oprávnenosť takéhoto vyjadrenia, tak ste na omyle. Minister Roman Mikulec primátorovi odkázal, že jeho slová boli teatrálne a rozosial medzi obyvateľmi paniku.

Za dobrotu na žobrotu

Minister financií Igor Matovič Slovákom vysvetlil, že aj napriek ich obetavosti voči utečencom, sa majú pripraviť na zvyšovanie daní a odvodov. Komu sa to nepáči, nech sa ide sťažovať Putinovi, pretože kvôli vojne na Ukrajine musíme zaplatiť jednu až dve miliardy eur. „Putin doslova ukradol slovenským ľuďom z peňaženiek príspevky, ktoré sme chceli dať na kompenzáciu vyšších cien energií a valorizácie dôchodkov,“ povedal rozhorčený Matovič, ktorý zrejme pozabudol, že premiér Eduard Heger už pred mesiacom odporúčal dôchodcom, aby na boj s vysokými cenami energií využili svoj príspevok za očkovanie.

Zdroj: youtube.com

Nedá nám nepripomenúť, že na nezmyselné celoplošné testovanie národa sme vďaka „odborníkom“ a vláde minuli takmer pol miliardy eur.

Nechceme tu vojakov

Agentúra Focus robila prieskum pre televíziu Markíza a opäť z neho vyplynulo to, čo bežní ľudia tušili, ale pre tých, čo žijú v liberálnej bubline, mimo reality, to musel byť šok. Až dve tretiny obyvateľov nesúhlasia s prítomnosťou amerických vojakov na Slovensku. Polovica Slovákov nechce na našom území ani vojakov NATO. Pripomeňme, že prieskum sa začal dva dni pred začiatkom vojny na Ukrajine a pokračoval aj počas ďalších dní ruského útoku. Kompetentní prešli najprv tento údaj mlčaním, potom nás informovali, že vláda odsúhlasila prítomnosť vojakov NATO na našom území. Príde ich približne 2100.

Logiku tu nehľadajte

V stredu zasadala vláda a oznámila, že od 14. marca sa rušia kapacitné obmedzenia na hromadných podujatiach, pričom k tomu malo dôjsť až koncom marca. Ministerstvo zdravotníctva však oznámilo, že situácia sa zlepšuje. V ten istý deň nás však najčítanejší slovenský denník vydesil informáciou, že koronavírus stále útočí, pribudlo neuveriteľných 11 712 nových prípadov nákazy a covidu podľahlo ďalších 36 pacientov…

Popri týchto údajoch však akosi zanikla informácia o tom, že Rakúsko pozastaví zákon o povinnom očkovaní všetkých dospelých. Keď si porovnáme, aké „haló“ sa robilo okolo sporného zákona, ktorý tam platil asi mesiac, je mimoriadne zvláštne, že takejto zásadnej skutočnosti sa v médiách hlavného prúdu venovalo minimum priestoru.

Príde veľká chudoba

Prezident Vladimír Putin zverejnil zoznam krajín, ktoré pokladá za nepriateľov Ruska. Ako inak, je medzi nimi aj Slovensko, ale nezdá sa, žeby to našu vládu trápilo. Nás predsa ochráni NATO. A kým minister Matovič odkázal, že Putin je vrah, premiér Heger, že potrebujeme silné sankcie, prezidentka Čaputová kolegov nečakane úprimne doplnila, že dopady sankcií do istej miery určite pocítia aj Slováci. A situácia jej pomerne rýchlo dala za pravdu.

Zdroj: piqsels.com

Kto v poslednom čase tankoval, tomu zrejme pri platení zabehlo. Ceny benzínu vystrelili do výšok, aká tu nebola od krízy v roku 2008. A očakáva sa, že budú ďalej rásť. S cenami pšenice to nie je o nič lepšie. Jedna z obilníc Európy, Ukrajina, má momentálne iné starosti ako obhospodarovať polia. A v kontexte zvyšujúcich sa cien plynu, hnojív a problémami s exportom sa medzi odborníkmi už nehovorí len o zdražovaní, aké tu dávno nebolo. Čoraz sa viac sa hovorí o hrozbe hladomoru. A že tieto slová treba brať vážne, o tom nás presvedčila samotná Ukrajina vo štvrtok, keď zakázala vývoz svojej pšenice do zahraničia.

Kto by si to chcel prepočítať a upokojiť sa tým, že nejakých 5 (alebo aj 8) eur za chlieb si môže dovoliť, tomu pripomíname prieskum z roku 2021. Vtedy sa zistilo, že na Slovensku žije pod hranicou chudoby viac ako 600 000 ľudí. A pre tých bude nová cena obyčajného chleba úplne likvidačná.

Remišová opäť vie ako na to

Aj napriek kuvikaniu našej liberálnej kaviarne o tom, ako si určite poradíme aj bez ruského plynu, zdravý rozum ostal aspoň Nemcom. Ich kancelár odmietol výzvy z USA a Ukrajiny na zákaz dovozu ruského plynu a ropy v rámci sankcií voči Rusku. „V súčasnosti nie je možné zabezpečiť európske dodávky energie na výrobu tepla, mobilitu, zásobovanie energiou a priemysel iným spôsobom,“ zdôraznil nemecký kancelár.

Zdroj: youtube.com

Slováci, ktorí sú takmer úplne závislí od ruského plynu, sa však ničoho báť nemusia, pretože tento problém už vyriešila naša ministerka, Veronika Remišová. Podľa jej slov predsa stačí v EÚ znížiť spotrebu plynu o 15 %. V praxi to znamená, že domácnosti si znížia teplotu o štyri stupne a vec je vybavená. Mnohí Slováci, ktorí už teraz v obavách z vyúčtovania kúria oveľa menej ako by potrebovali, však jej návrh neprijali s takým nadšením, ako asi ministerka čakala.

V tejto náročnej situácii musíme povedať, že je naozaj najvyšší čas na pokánie a modlitbu. Pretože aj my pozeráme s veľkými obavami na to, že ukrajinskú, energetickú a inflačnú krízu riešia tí istí ľudia, ktorí počas uplynulých dvoch rokov predviedli, ako zvládajú boj proti covidu.


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!