Turecko odstúpilo od Istanbulského dohovoru - Christianitas

Turecko odstúpilo od Istanbulského dohovoru


21. marca 2021
  Krátke správy - Spoločnosť

Istanbulský dohovor, ktorý sa stal symbolom ideológie rodovej rovnosti a genderizmu, vyvolal kontroverzie aj na Slovensku a ktorý bol pomenovaný po hlavnom meste Turecka, sa nakoniec stal neprijateľný aj pre samotných Turkov. V noci zo soboty na nedeľu zverejnili dekrét prezidenta Erdogana, ktorým Turecko od Dohovoru Rady Európy o predchádzaní násiliu na ženách a domácemu násiliu, odstupuje. Informovali o tom agentúry AFP a DPA.

V roku 2011 podpísal tento dokument v Istanbule aj samotný Erdogan a Turecko ho, na rozdiel od Slovenska aj následne ratifikovalo.

Odstúpenie od dohovoru požadovali konzervatívni politici, podľa ktorých poškodzuje jednotu rodiny a podporuje rozvody. Proti bola opozičná Republikánska ľudová strana, ktorá sa domnieva, že „ženy naďalej zostanú občanmi druhej kategórie a bude dovolené ich zabíjať.

Toto tvrdenie sa odvoláva na štatistické údaje, podľa ktorých bolo v Turecku zavraždených za minulý rok najmenej 300 žien. Či tieto vraždy v 80 miliónovom Turecku súvisia predovšetkým s domácim násilím alebo rodovou nerovnosťou, o tom agentúry podrobnejšie neinformujú. Počet zavraždených mužov tiež nebol agentúrami uvedený.

Turecká ministerka pre záležitosti rodiny Zehra Zümrütová uviedla pre agentúru Anadolu, že práva žien v Turecku zaručuje turecká ústava a ďalšie právne predpisy.

BM


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!