Trinásťročný chlapec odsúdený na trest odňatia slobody.


30. septembra 2020
  Krátke správy - Spoločnosť

Nemôžem zostať ľahostajný voči tomuto hanebnému rozsudku. Žiadam o milosť pre trinásťročného Omara, ktorého – bez ohľadu na to, čo povedal – nemožno súdiť ako osobu plne si vedomú svojich činov “- napísal Piotr Cywiński, riaditeľ Múzea holokaustu v poľskom Osvienčime, o prípade chlapca odsúdeného na desať rokov väzenia, ktorý mal uraziť Alaha . Piotr Cywiński si za neho chce odpykať časť trestu.

Trinásťročný Omar Farouq bol odsúdený na desať rokov väzenia islamským súdom šaría v Nigérii za to, že počas hádky s kamarátom používal neúctivý jazyk o Alahovi.

„Bez ohľadu na to, čo urobil, nemožno ho brať na zodpovednosť kvôli jeho veku. Nemal by prísť o roky svojej mladosti, ani byť stigmatizovaný po zvyšok svojho života, “napísal Cywiński v liste prezidentovi Nigérie.

Navrhol, že ak sa ukáže, že trest v trvaní desať rokov je nevyhnutný a prezident ho nebude schopný zmeniť, dá dokopy stodvadsať dospelých dobrovoľníkov z celého sveta, z ktorých každý by miesto chlapca strávil mesiac v nigérijskom väzení. Medzi nimi by bol aj Cywiński.

Právny zástupca Koly Alapinni v polovici septembra uviedol, že on a ďalší právni zástupcovia sa o prípade Farouq dozvedeli iba náhodou, v auguste, keď pracovali na prípade Yahay Shariff-Aminu, hudobníka odsúdeného na smrť za rúhanie. Rozsudok bol vynesený v meste Kano na severe Nigérie.

 V ten istý deň boli súdení tým istým sudcom za rúhanie, informoval právnik.  Advokáti sa v septembri v mene tínedžera obrátili na súd, úrady však neumožňujú priamy kontakt medzi chlapcom a jeho právnikmi.  Trinásťročný Farouq bol súdený ako dospelý, pretože podľa odborníkov „dosiahol pohlavnú zrelosť“. Podľa islamského práva je to okamih, od ktorého je za svoje činy plne zodpovedný.”

Po zatknutí chlapca sa pred jeho domom zhromaždil nahnevaný dav, ktorý dokonca chcel zlynčovať chlapcovu matku. Žena musela utiecť z rodnej dediny.

MH

Zdroj: rmx.news