Trest pre kardinála Zena - Christianitas

Trest pre kardinála Zena

Piotr Włoczyk
24. mája 2022
  Cirkev


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Čínski komunisti sa rozhodli začať otvorenú vojnu s nepoddajným kardinálom Josephom Zenom. Zmení Vatikán v dôsledku toho svoju politiku voči Pekingu?

Zdroj: youtube.com

Obvinenia, ktoré voči kardinálovi Zenovi vzniesli čínske bezpečnostné služby, patria do kategórie najzávažnejších zločinov proti komunistickému štátu: spolčenie sa s cudzími štátmi a zasievanie zmätku do spoločnosti.

Oficiálne bol kardinál zatknutý v Hongkongu 11. mája v súvislosti s jeho aktivitami vo Fonde humanitárnej pomoci 612. Táto organizácia – v minulom roku zatvorená – pomáhala zatknutým počas veľkých demonštrácií demokratickej opozície, ktoré sa Hongkongom prehnali v roku 2019.

Správa o zatknutí kardinála Zena vyvolala vlnu pobúrenia po celom svete. Hoci čínske úrady prepustili 90-ročného nezlomného kňaza z väzby už po niekoľkých hodinách (na kauciu), všetko nasvedčuje tomu, že bude súdený za vlastizradu, čo môže znamenať dlhoročný trest. Pročínske noviny v Hongkongu ho už odsúdili a nazvali ho „renegátom“ a „protičínskym človekom“.

Dve cirkevné spoločenstvá

Kardinál Zen je emeritný biskup Hongkongu, ktorý od začiatku čínskej nadvlády nad mestom (Británia odovzdala svoju bývalú kolóniu Číne v roku 1997) bol komunistom tŕňom v oku. Stal sa známym ako odvážny obhajca práv miestnych katolíkov, ktorých je v Hongkongu, meste so 7,5 miliónom obyvateľov, približne 400-tisíc, a ako zástanca zachovania demokracie. Opakovane varoval Vatikán, aby neobetoval slobodu čínskych katolíkov na oltár normalizácie vzťahov s Pekingom (v roku 1951 novovzniknutá Čínska ľudová republika prerušila všetky vzťahy s Vatikánom).

V roku 2018 Svätá stolica podpísala s ČĽR dočasnú dohodu, ktorá mala – podľa plánov pápeža Františka – dať do poriadku situáciu čínskych katolíkov. Existujú tam totiž de facto dve cirkevné spoločenstvá: tzv. „Vlastenecké združenie čínskych katolíkov“ pod dohľadom Pekingu a podzemná cirkev – hlásiaca sa ku katolíckej Cirkvi, verná Rímu. Jedno spoločenstvo roky odmietalo uznať druhé a kňazi a členovia podzemnej cirkvi boli tvrdo prenasledovaní komunistami. Odhaduje sa, že v Číne žije celkovo niekoľko miliónov katolíkov.

Pápež František sa rozhodol uzavrieť dohodu s Pekingom, podľa ktorej biskupi mali byť menovaní spoločne, čo by malo za následok zmazanie hranice medzi cirkevným spoločenstvom kontrolovaným čínskymi komunistami a podzemnou cirkvou vernou Rímu.

Kardinál Zen sa proti tomu dôrazne ohradil a protestoval najmä proti tomu, aby biskupi z podzemnej cirkvi boli nútení odstúpiť a na ich namiesto Peking menoval vlastných hierarchov.

Či si myslím, že Vatikán predáva katolícku Cirkev v Číne? Áno, bezpochyby, ak budú pokračovať v nastolenom smere,“ – napísal na Facebooku, keď vyšlo najavo, že Vatikán sa snaží dosiahnuť dohodu s čínskymi komunistami. Kardinál Zen však vo svojej kritike vatikánskej politiky zašiel ešte ďalej. Dokonca žiadal odstúpenie vatikánskeho štátneho sekretára Pietra Parolina, ktorý viedol rokovania s Pekingom.

Nemyslím si, že má skutočnú vieru. Je len dobrým diplomatom vo veľmi svetskom, svetskom zmysle slova,“ povedal kardinál Zen. „Pápež je naozaj naivný a nepozná čínskych komunistov,“ dodal. Hovorca Vatikánu v reakcii uviedol, že takéto komentáre „šíria zmätok a kontroverzie“.

Zdroj: flickr.com

Budúcnosť však v tomto bode dala za pravdu hongkonskému duchovnému. Po podpísaní dohody medzi Vatikánom a Pekingom v septembri 2018 síce čínski komunisti uznali viacerých biskupov podzemnej cirkvi (Svätá stolica zasa musela uznať niektorých biskupov určených čínskymi úradmi), ale katolíci v ČĽR sú stále prenasledovaní. Každých pár týždňov sa objavujú správy o zatknutí ďalšieho duchovného, zničení kostola alebo prenasledovaní veriacich…

Minulý rok bolo široko medializované zatknutie biskupa Josepha Wej-ču Čanga (Joseph Zhang Weizhu) z provincie Chenan (Henan). Úrady vyslali viac ako 100 príslušníkov bezpečnosti, ktorí okrem samotného biskupa zatkli ďalších 10 duchovných a 10 seminaristov.

Cena, ktorú treba platiť

Známym kritikom politiky Vatikánu voči Pekingu je kardinál Gerhard Müller, bývalý prefekt Kongregácie pre náuku viery.

Viac dôverujem kardinálovi Zenovi, pretože má skúsenosti s komunistami, s ich lžami a prenasledovaním, ktorého sa dopúšťali. Samozrejme, pápež má úrad a úlohu prijímať týchto schizmatikov do plného spoločenstva s Cirkvou, ale otázka znie: „Za akú cenu?“ Môžeme sa ako svätá Cirkev, Kristovo telo, dohodnúť s komunistickými ateistami?“ – opýtal sa kardinál Müller.

Hovorca Vatikánu Matteo Bruni povedal, že Vatikán sleduje najnovšie informácie o kardinálovi Zenovi s „veľkou pozornosťou“, ale kardinál Parolin už dal jasne najavo, že zatknutie hierarchu absolútne nevylučuje dohodu s Čínou. Avšak aj štátny sekretár Svätej stolice pripustil, že by bolo dobré zmeniť ustanovenia dohody (zostávajú tajné), aby boli lepšie zabezpečené záujmy katolíkov v Číne.

Kardinál bol zatknutý hneď po tom, ako si Peking vybral Johna Leeho za svojho námestníka Hongkongu. Tento úradník v júli nahradí Carrie Lamovú vo funkcii hlavnej administratívnej úradníčky Hongkongu, ktorá umožnila Pekingu definitívne pošliapať nezávislosť územia, na ktoré dohliada. Leeho do funkcie zvolil osobitný výbor plný komunistických lojalistov. Ako ukazujú nezávislé prieskumy, v skutočnosti ho podporuje iba tretina obyvateľov mesta. Za vlády Carrie Lamovej mal John Lee na starosti bezpečnostné záležitosti a zatknutie kardinála Zena sa všeobecne považuje za predzvesť nových prísnych pravidiel. Odteraz sa nikto v Hongkongu nebude môcť cítiť bezpečne, ak aj taký známy aktivista za ľudské práva, akým je kardinál Zen, môže skončiť za mrežami.

Joseph Zen sa narodil v roku 1932 v Šanghaji v chudobnej katolíckej rodine a po prevzatí moci komunistami v Číne utiekol do Hongkongu. V rokoch 2002 až 2009 spravoval Hongkonskú diecézu a opakovane sa zúčastňoval na zhromaždeniach proti rastúcim zásahom ústrednej vlády. Počas najznámejších demonštrácií, ktoré sa konali 1. júla (výročie odovzdania Hongkongu Britániou), viedol kardinál Zen modlitby, na ktorých sa zúčastnili kresťania žijúci v meste (celkovo sa odhaduje, že v meste žije viac ako 1,2 milióna kresťanov).

Komunistická vláda chce, aby sa jej Cirkev poddala. Chcú mať absolútnu kontrolu nielen nad katolíckou Cirkvou, ale nad všetkými náboženstvami.“ Kardinál Zen upozornil Vatikán, že musí pamätať na to, že rokuje s režimom, ktorý zakazuje mladým ľuďom do 18 rokov zúčastňovať sa na bohoslužbách. Hierarcha tiež poukázal na to, že uznanie tzv. „Vlasteneckej cirkvi“ spôsobilo, že podzemné spoločenstvo je pod tlakom, aby sa pripojilo k cirkvi pod dohľadom Pekingu.

Nemôžu mať (duchovní podzemnej cirkvi – pozn. red.) vlastné kostoly, nemôžu vysluhovať sviatosti v súkromných domoch a Vatikán im už nedáva biskupov,“ – kardinál Zen to povedal v rozhovore pre The Catholic Weekly. „Majú byť viac vládnymi úradníkmi ako pastiermi Pánovho ovčinca. Je to tragická situácia“ – zalamoval rukami hierarcha.

© Všetky práva vyhradené. Článok bol prebraný z týždenníka DoRzeczy.


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!