To nie je o našej večeri. To je o ľuďoch, ktorí nevedia, či dostanú ešte výplatu


16. októbra 2020
  Krátke správy - Spoločnosť

Peter Pellegrini (Hlas-SD) ostro skritizoval premiéra Matoviča a vládu SR za jej avizované opatrenia proti koronavírusu. Podľa jeho slov sú „ako deravé koleso pre topiaceho sa“. Pomoc je nedostatočná a slabá. Podľa jeho slov prijaté opatrenia nie sú o tom, že ľudia nemôžu ísť do reštaurácii alebo si zacvičiť, ale najmä o ľuďoch na druhej strane, ktorí kvôli nariadeniam vlády prichádzajú o zdroj obživy.

Pellegrini nechápe ako je možné, že v Rakúsku dokáže vláda oznámiť hoteliérom, majiteľom reštaurácii či podnikateľom v oblasti cestovného ruchu ako bude vyzerať celá zimná sezóna a na Slovensku nikto ani len netuší, aké ďalšie kroky vláda podnikne a ani to, ako dlho bude celý likvidačný stav trvať.

Podľa Pellegriniho straníckeho kolegu Richarda Rašiho sa poslednou večerou dňa 14.októbra 2020 v hoteloch, reštauráciach a baroch začala klinická smrť cestovného ruchu na Slovensku. Obaja politici kritizujú opatrenia, ktoré prijala Matovičova vláda. Ak by aj boli vládou navrhované kompenzácie vyplatené v odsúhlasenej podobe (4-10% z minuloročného obratu), výrazne to podnikateľom nepomôže. Navyše zdravotníci doteraz nedostali pomoc od Matoviča a jeho vlády v plnej sume, ktorú Matovič pri prvej vlne koronavírusu avizoval.

Pellegrini sa kriticky postavil aj voči ministrovi hospodárstva Sulíkovi (SaS). Žabomyšie vojny Sulíka a Matoviča poškodzujú v prvom rade štát a jeho občanov. Vyzval Sulíka, aby sa sústredil na záchranu slovenskej ekonomiky a nezaoberal sa len konfliktom s Matovičom.

Pellegrini kritizoval aj fungovanie parlamentného bufetu. „Je to výsmech priamo do očí ostatných ľudí. Je to hanba, že si parlament myslí, že ten bufet je úplne inak odolný voči COVID-u ako hociktorá reštaurácia v centre Bratislavy alebo aj na východe Slovenska,” poznamenal Pellegrini.Podotkol, že poslanci sú takí istí ľudia ako každý pracujúci a aj oni musia zniesť určitý diskomfort. „Keď už, tak maximálne to malo fungovať ako výdaj,” odkázal na adresu parlamentného bufetu.

BK