Terorista útočiaci na nemocnicu v Liverpoole, bol moslim „konvertovaný“ na anglikánstvo


22. novembra 2021
  Krátke správy - Spoločnosť


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Anglikánski duchovní v Liverpoole boli šokovaní, keď sa dozvedeli, že páchateľom atentátu zo 14. novembra, ktorý sa odohral pred gynekologickou nemocnicou v ich meste, bol ich novoobrátený farník. Zároveň v reakcii na lavínu kritiky, ktorá sa zosypala na priaznivcov imigrantov, ubezpečili, že budú naďalej brániť svoje právo pomáhať žiadateľom o azyl.

K útoku došlo v nedeľu ráno, keď 32-ročný Ema al-Swealmeen, idúci taxíkom smerom ku katedrále, ako cieľovej zastávke, spustil tzv. pás šahida, teda pás naplnený výbušninami, ktorý mal upevnený na svojom tele. K výbuchu došlo pri mestskej gynekologickej nemocnici, pretože zákazník požiadal vodiča o zmenu trasy kvôli dopravným zápcham. Taxikárovi Davidovi Perrymu sa podarilo z horiaceho autá zázrakom uniknúť. Z toho, že primárnym cieľom, ktorý terorista udal, bola katedrála, môžeme usudzovať, aké boli jeho úmysly.

Dekan a pastor katedrály boli šokovaní, keď sa dozvedeli, že terorista, ktorý v nedeľu odpálil bombu, bol náš farník,“ uvádza sa v oficiálnom vyhlásení cirkevných úradov Anglikánskej cirkvi. To, že pôvodne smeroval priamo do katedrály, nekomentovali.

S odkazom na obrátenie bývalého moslima sa vo vyhlásení katedrálneho duchovenstva uvádza: „Je pochopiteľné, že nemôžeme objektívne zhodnotiť vnútorné pohnútky tohto muža.“ Zdôraznili, že farské spoločenstvo ako celok „nemôže niesť zodpovednosť za osobné činy jedného z farníkov“ a kňazi sa stále cítia „zjednotení so všetkými v našom meste a krajine, ktorí sa usilovne snažia o mier“. Povedali, že „v týchto ťažkých dňoch sa stále modlia za Liverpool“.

Prípad konvertovania budúceho teroristu na kresťanstvo vyvolal v britských médiách podozrenie, že niektorí žiadatelia o azyl konvertujú na nové náboženstvo iba navonok, dúfajúc v úľavu a uľahčenie procesu získania útočiska v Spojenom kráľovstve. Duchovní katedrály priznali, že rozhodnutie povoliť al-Swealmeenovi potvrdenie nebolo „ľahké“, ale dodali, že budú naďalej slúžiť nešťastníkom hľadajúcim útočisko v krajine. Zdôraznili, že: „Toto je naša kresťanská povinnosť a ešte viac by sme mali privítať každého, kto prichádza k Ježišovi a naďalej pomáhať tým, ktorí to potrebujú.“

Falošné konverzie, motivované ekonomickým, politickým alebo právnym dôvodom nie sú v dejinách kresťanstva výnimočné. Časopis Christiantoday, ktorý o incidente napísal ako prvý, poznamenal, že Liverpoolska katedrála vyvinula spoľahlivé postupy na odhalenie tých, ktorí neprejavujú skutočnú túžbu po viere; medzi ne patrí navštevovanie bohoslužieb po dobu najmenej dvoch rokov, kurzy základov kresťanskej náuky a množstvo iných aktivít. „Až potom zvážime žiadosť o krst a birmovanie,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Podľa Christiantoday a The Telegraph prišiel al-Swealmeen do Británie z Iraku v roku 2014 a okamžite požiadal o azyl, ktorý však bol zamietnutý. Potom sa začal zaujímať o kresťanstvo a po 3 rokoch príprav bol v roku 2017 pokrstený a birmovaný v Liverpoolskej katedrále o. Cyrilom Ashtonom. Všetko teda prebehlo podľa pravidiel.

Učiteľom mladého Iračana a jeho dobrodincom bol 77-ročný podplukovník na dôchodku Malcolm Hitchcott, kultúrny koordinátor pre žiadateľov o azyl. Novinárom povedal, že svojho študenta stretol v roku 2015, keď sa začal zaujímať o kresťanstvo. Následne žiadateľ o azyl absolvoval kurz základov viery a pokračoval v navštevovaní, kým nebol potvrdený. Sám Hichcott a jeho manželka Elizabeth ho potom vzali k sebe domov, kde strávil 8 mesiacov po skončení platnosti povolenia na prechodný pobyt vydaného britským ministerstvom vnútra.

Bývalý vojenský dôstojník priznal, že on aj jeho manželka zažili „šok“ pri správe o tom, čo sa stalo. „Nikdy by som si nepomyslel, že je niečoho takého schopný,“ povedal bývalý atentátnikov poručník. A jeho manželka dodala, že ich chránenec „bol slušne vychovaný a vždy pokojný, milovali sme ho“.

Ako to všetko vysvetliť? Noviny The Times prichádzajú dokonca s klasickou floskulou zbavujúcou atentátnikov zodpovednosti, tvrdiac že budúci páchateľ nejaký čas pobýval v katedrále, po období psychiatrickej liečby kvôli „poruchám duševného zdravia“. Pravdou však je, že niektorí moslimovia (a nielen moslimovia) dokázali v Španielsku 16. a 17. storočia predstierať kresťanstvo celé desaťročia a pri boji španielskych jednotiek proti tureckým útočníkom, okamžite prebehnúť na moslimskú stranu. To, že si Európania nedokážu predstaviť seba, ako celé desaťročia pretvarujúcich sa pokrytcov a každého, kto by niečo takého o niekom tvrdil, označujú za „konšpirátora“, neznamená, že to nedokážu iní.

BM

Zdroj: KAI, titulný obrázok – Flickr


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!