Taliansko: starosta mesta Sutri zakázal nosiť rúška


31. augusta 2020
  Krátke správy - Spoločnosť

Starosta Vittorio Sgarbi z mesta Sutri zakázal ľuďom nosiť rúška. Svoje rozhodnutie komentoval výrokom, že: „len zlodeji a teroristi si nasadzujú masku.“ Pozoruhodné je, že pre svoje rozhodnutie našiel oporu v zákone. Vo svojom nariadení sa odvoláva na taliansky zákon z roku 1977, ktorý bol prijatý v rámci boja proti terorizmu.

Podľa znenia zákona nesmie nikto chodiť na ulici so zahalenou tvárou, táto časť hlavy má byť vždy rozpoznateľná. Zákon bol zrejme reakciou na rozmáhajúce sa teroristické akcie ľavicových extrémistov v 70. rokoch a je stále v platnosti.

Nielen v Taliansku ale aj v ďalších krajinách Európy rastie medzi ľuďmi odpor k noseniu rúšok. V sobotu demonštrovalo v Berlíne podľa úradných odhadov okolo 40 000 ľudí proti korona-opatreniam. Polícia chcela demonštráciu rozpustiť ale napriek tomu sa demonštrovalo na viacerých miestach. Nakoniec bolo zatknutých 300 ľudí. Zábery námestia kde sa zhromaždenie konalo, urobené z výškovej budovy ukazujú však pravdepodobne väčší počet účastníkov, než sú úradné odhady.

Reakcie európskych vlád sú podobné: idú bojovať s druhou vlnou koronavírusu a pritvrdzovať. Slovenský minister zdravotníctva Krajči podal dokonca na portál Bádateľ trestné oznámenie za to, že vyzýval ľudí, aby nenosili rúška.

BM

Zdroje: APA, ČTK