Švajčiarsky biskup sa zbavil exorcistov: „Nepotrebujeme ich!“ - Christianitas

Švajčiarsky biskup sa zbavil exorcistov: „Nepotrebujeme ich!“


30. novembra 2022
  Krátke správy

Posledný exorcista v diecéze Chur na juhu Švajčiarska zomrel v roku 2020, avšak nový biskup diecézy Joseph Maria Bonnemain pre miestnu televíziu oznámil, že žiadneho nového exorcistu nevymenuje, pretože ich „netreba“. Namiesto toho bude radšej hľadať „normálne riešenia“ väčšiny problémov, ktoré ľudia majú. Bonnemain sa tiež vyjadril, že „nikdy nebol konfrontovaný s osobou“, ktorá by potrebovala skutočný exorcizmus, čo je jeden z dôvodov, prečo exorcistov odmieta. Pre televíziu SRF ďalej uviedol:

Pri mnohých záležitostiach nemusíme hľadať nadprirodzené príčiny, skôr sme všetci ľudia, ktorí majú v sebe silné a slabé stránky, ktorí sú konfrontovaní s ťažkými rodinnými, sociálnymi a profesionálnymi situáciami. Na tie existujú normálne riešenia – medicínske, psychologické, psychoterapeutické…, človek nemusí vyhľadávať kadejaké skryté príčiny.“

Joseph Maria Bonnemain, biskup diecézy Chur
zdroj: youtube.com

A pokračoval:

Vo väčšine prípadov ľudia jednoducho trpia duševným alebo psychickým stresom. Potrebujú podporu, modlitby, požehnanie alebo iné vhodné služby – ale nie nevyhnutne veľký exorcizmus.“

Biskupove slová sú o to prekvapivejšie, že do Churu chodievali kvôli exorcizmu katolíci prakticky zo všetkých nemecky hovoriacich častí Európy, keďže práve tam bola silná skupina kňazov-exorcistov, ktorých bol inde v Nemecku, Švajčiarsku či Rakúsku skrátka nedostatok. V reportáži dokonca samotná SRF kontrovala Bonnemainovým slovám, keď správne poukázala na fakt, že exorcisti musia najprv skontrolovať, či má človek zdravotný problém a poradiť sa s lekárskymi odborníkmi a že biskup musí dať súhlas pred vykonaním veľkého exorcizmu.

Bonnemainove postoje začnú dávať väčší zmysel, keď sa na neho pozrieme bližšie: je to biskup, ktorý vyjadril podporu pre zväzky rovnakého pohlavia („Nemám nič proti tomu, keď si jedna žena vezme inú“), sväté prijímanie udeľoval aj nekatolíkom, bol svojimi kňazmi obvinený, že „vnáša do Cirkvi LGBT ideológiu“, povoľoval koncelebrovanie omší aj ženám, či nepotrestal jedného zo svojich podriadených prichyteného pri pornografii.

Viac ako 40 konzervatívnych kňazov katolíckej diecézy Chur tiež odmietlo podpísať jeho „kódex správania“ – čo mala byť reakcia na sexuálne zneužívania. Kódex totiž zakazuje zaoberať sa „sexuálnymi otázkami“ a dokonca hovorí: „Zdržím sa negatívnych hodnotení údajne nebiblického správania založeného na sexuálnej orientácii.“ Týmto „údajným nebiblickým správaním“ sa, samozrejme, myslí homosexualita.

Biskup Joseph Maria Bonnemain bol pritom menovaný do pôvodne „ultrakonzervatívnej“ diecézy Chur len v roku 2021 pápežom Františkom, aby „zmiernil napätie“ medzi konzervatívnymi a liberálnymi katolíkmi. Diecéza Chur bola pre liberálnych katolíkov dlho ostňom, pretože desaťročia vzdorovala a kontrovala ultraliberalizmu šíriacemu sa z inej švajčiarskej diecézy – neslávneho St. Gallenu. Tomu je už dnes, zdá sa, koniec.

MG

Zdroj: Life Site News, swissinfo.ch, Catholic News Agency, ilustračný obrázok, zdroj – youtube.com


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Najnovšie články

Agenti, kolaboranti, zradcovia a udavači alebo Komu sa hojdá žalúdok, ten nech nelezie do politiky

Arcibiskup Fulton Sheen: „Takto spoznáte Antikrista!“

Genocída národov

Ako duchovní rodičia hnutia Wicca de facto potvrdili, že čarodejnícke procesy v minulosti boli úplne legitímne