Sulík dnes odmieta kvóty na migrantov


30. septembra 2020
  Krátke správy - Spoločnosť

Liberál Richard Sulík dobre chápe, že na otázke migrantov sa dá budovať politická kariéra. Dnes preto otvorene odmieta prerozdeľovanie žiadateľov o azyl do všetkých členských krajín EÚ, ktoré sa snažia presadiť Nemci a Francúzi. Tí pred takmer 5 rokmi nadšene vítali imigrantov v Európe a tvrdili, že budú pre Európu prínosom. Tých ktorí boli proti, označovali Merkelová i Macron za konšpirátorov a xenofóbov.

Dnes, keď sa ukázalo, že kritici migrácie mali pravdu, sú Merkelová a Macron pripravení zbaviť sa problémov jednoducho tým, že presunú imigrantov do iných krajín EÚ. Mali by však za svoje činy niesť zodpovednosť a mali by sa k štátom V4 prestať správať ako kolonialisti k svojim nesvojprávnym kolóniám. Keď imigrantov vítali nadšene a s otvorenou náručou, nech sa o nich nadšene a s otvorenou náručou aj starajú.

Sulík je teda proti prijímaniu migrantov, čo mu prinesie určite plusy na slovenskej politickej scéne. Nálada medzi prívržencami imigrácie je dnes napätá, spoločnosť imigráciu odmieta. Môže sa stať, že ak budú príliš tlačiť na pílu, aj do Bruselu sa dostane priveľa euroskeptikov a odmietačov násilne presadzovanej imigrácie. Europoslanci (určite aj slovenskí) určite nechcú prísť o miesto pri bohatom bruselskom koryte a tak sa budú snažiť presadiť prerozdelenie imigrantov inými cestami a salámovou metódou.

Podľa slov Richarda Sulíka z jeho blogu, je len málo vecí, ktoré tak spoja národ, ako kvóty na migrantov. Je na to viac dôvodov. Hlavný je ten, že neprichádza do úvahy, aby niekto iný rozhodoval o tom, kto bude na území Slovenska žiť, okrem občanov Slovenska, ktorí tu žijú. A títo rozhodli jednoznačne – v parlamente sú len také strany, ktoré s kvótami nesúhlasia, naopak, strany, ktoré povinné kvóty na prerozdeľovanie aspoň čiastočne pripúšťali, ostali pred jeho bránami. Podľa Sulíka je potrebné aby sa prísne strážili vonkajšie hranice a do únie sa pustili len občania, ktorí majú platné víza.

Problém Sulíka však spočíva v tom, že mu veľa občanov Slovenska jednoducho nedôveruje. Každý vie, ako vychádzal Nemcom v ústrety aj ohľadne slovenského priemyslu a energetiky. Prečo by si nemohol budovať politické pozície naoko odmietaním imigrantov a nakoniec nemohol vyjsť v ústrety Nemcom aj v prípade imigrantov a Merkelovú úslužne poslúchnuť?

Táto slovenská vláda za niekoľko mesiacov urobila toľko politických a morálnych prešľapov, že imigranti by boli len ďalším a nie posledným z nich. Je ozaj otázne, či možno Sulíkovi dôverovať.

BK