Studená náboženská vojna v svete pravoslávia - Christianitas

Studená náboženská vojna v svete pravoslávia


25. januára 2022
  Krátke správy - Spoločnosť


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

V pravoslávnom svete neexistuje inštitúcia ako je pápežstvo, ktorá by svojou jurisdikciou zahŕňala všetkých veriacich na svete. Existujú jednotlivé národné cirkvi, ktoré majú svoje vlastné kanonické územia. Donedávna bola Ukrajina súčasťou kanonického územia pod Moskovským patriarchátom a žiadna pravoslávna cirkev to nespochybňovala. Situácia sa zmenila na prelome rokov 2018 a 2019, píše Gregorz Górny v týždenníku wpolityce.pl.

V tom čase konštantínopolský patriarcha Bartolomej splnil očakávania miliónov pravoslávnych Ukrajincov, ktorí už nechceli byť podriadení Moskovskému patriarchátu, pretože ho považovali za nástroj politického vplyvu Kremľa. Konštantínopol preto udelil Kyjevu autokefáliu. Takto vznikla Cirkev zákona – slávna cirkev Ukrajiny, úplne nezávislá od svojho východného suseda.

V Rusku sa to považovalo za vyhlásenie studenej náboženskej vojny. Moskovský patriarchát prerušil všetky vzťahy a dokonca aj duchovnú jednotu s Konštantínopolským patriarchátom. Zároveň oznámila, že to isté urobí s každým, kto podporí nezávislosť Kyjeva od Moskvy. Krátko nato sa za autokefáliu Ukrajincov vyslovili pravoslávne cirkvi v Grécku a na Cypre, ako aj alexandrijský patriarcha Teodor II. Patriarcha Kirill v reakcii nielenže splnil svoje hrozby, ale prešiel aj do ďalšej fázy konfrontácie. Rozhodol sa, že keďže bola porušená celistvosť kanonického územia Ruskej pravoslávnej cirkvi, môže urobiť to isté aj voči tým, ktorí takýto krok podporujú.

Moskovský patriarchát preto oznámil vytvorenie vlastného exarchátu, ktorý by pokrýval celú Afriku. To znamená studenú náboženskú vojnu s Alexandrijským patriarchátom, ktorému boli doteraz podriadené všetky pravoslávne farnosti na čiernom kontinente. Už teraz sa vyše stovky kňazov v Afrike rozišlo s Teodorom II. a prešlo na stranu Moskvy.

Všetko nasvedčuje tomu, že rozdelenie v pravoslávnom svete sa bude prehlbovať. Spor o štatút pravoslávia na Ukrajine spustil proces, ktorý už vyvoláva konflikty v iných častiach sveta.

MH

Zdroj: wpolityce.pl, titulný obrázok – wikimedia commons


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!