Stav klimatickej núdze na Slovensku? - Christianitas

Stav klimatickej núdze na Slovensku?

Redakcia
21. februára 2022
  Spoločnosť


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Strana Progresívne Slovensko po tom, čo neuspela s návrhom na povinné očkovanie Slovákov, predkladá do parlamentu ďalšiu lahôdku. Chcú vyhlásiť stav klimatickej núdze.

Zdroj: pixabay.com

Podľa ich tvrdenia je naše životné prostredie ohrozené natoľko, že to už neznesie žiadny odklad. Keď sme chceli vedieť viac o tom, čo si máme pod vyhlásením klimatickej núdze predstaviť, pretože s núdzovými stavmi máme na Slovensku nepekné skúsenosti, zistili sme, že je to pomerne komplikovaná záležitosť. Z médií tzv. hlavného prúdu sme sa dozvedeli len to, že ide o „núdzový stav v oblasti klímy“ a tiež, že je to „vyhlásenie, ktoré nemá presnú podobu“. Mal by to teda byť symbolický signál toho, že Slovensko to s ochranou prírody myslí vážne. A preto musíme vyhlásiť stav núdze.

Lídri idú príkladom

Všeobecné reči o klimatickej núdzi sa nám tu šíria už dva roky a minister životného prostredia Ján Budaj medzitým aktivistom pripomenul, že slovenský právny poriadok nepozná pojem klimatická núdza. On sám však podporuje, aby sa tento stav vyhlásil, pretože je to ,,silné politické gesto“.

Známym podporovateľom tohto stavu je hneď po záškoláčke Gréte Thunbergovej, aj hlava katolíckej Cirkvi pápež František. Ten už v mene Svätej stolice stav klimatickej núdze vyhlásil. „Klimatická kríza nás núti podniknúť rozhodné kroky tu a teraz, pričom Cirkev je odhodlaná tento proces podporiť,“ povedal pápež v roku 2019.

Príkladom, ako sa dajú tieto rozhodné roky urobiť, sú nám zaiste aj lídri nedávneho klimatického samitu v Glasgowe, ktorí sa na rokovanie o tom, ako pomáhať planéte, priviezli na súkromných lietadlách a všetkým nám krásne predviedli, čo je to uhlíková stopa v praxi.

Straší ich blackout

Rozhodné kroky v rámci Európy už spravili aj Rakúšania a Nemci. Odstavujú jadrové elektrárne, aby sa klimatickej kríze vyhli – a potom celú zimu dúfajú, že ich neprekvapí blackout. Naposledy im rozsiahly výpadok dodávok elektriny hrozil začiatkom roka 2021, kedy im to pomohla zvládnuť len elektrina z jadrových a uhoľných elektrární od ich susedov. Kompetentní priznali, že za to môže rozvoj obnoviteľnej energie, s ktorým súvisí kolísanie vo výrobe elektriny v závislosti na slnečnom svite či na vetre. Aj preto si počas tejto zimy Rakúšania a Nemci opäť (na odporúčanie politikov, ktoré je zverejnené na webe rakúskej armády) pripravovali balíčky prežitia, v ktorých mali sviečky a trvanlivé potraviny na dva týždne. Na webe rakúskej armády sa tiež dočítate, že počas blackoutu nebude fungovať infraštruktúra, mobily, bankomaty, obchody, výťahy, semafory, osvetlenie, a dozvedeli sme sa, že totálny výpadok elektrickej energie očakávajú kedykoľvek v priebehu najbližších piatich rokov…

Ako sa dá zneužiť klimatická kríza?

To, že s počasím nie je niečo v poriadku, sme si už, samozrejme, všimli a sledujeme to pekných pár rokov. Je to však dôvod na vyhlásenie ďalšieho „stavu núdze“? Nemôže sa onedlho tento stav núdze zneužiť na to, aby „spoločnosť“ opäť nejakým spôsobom obmedzila práva jednotlivca? V mene boja za lepšiu klímu sa totiž na svete dejú veľmi podivuhodné veci. Vedeli ste, že po konferencii v Glasgowe sa spojili desiatky propotratových organizácií a žiadali, aby sa do financovania proklimatických opatrení zahrnuli aj ich projekty? Teda financovanie potratov, prípadne antikoncepcie. Ak ani vám nejde do hlavy, ako je možné spojiť klímu a potraty do jedného balíka, tak vám to vysvetlí Bethan Cobleyová z potratovej organizácie MSI Reproductive Choices: „Komunity, ktoré sú najviac postihnuté klimatickou núdzou, skutočne chcú najviac to, aby mali prístup k starostlivosti o svoje reprodukčné zdravie a aby si mohli vybrať, kedy – alebo či vôbec mať deti.“

Nevieme, ako pani Bethan na túto vec prišla, trochu však tušíme, že ak tento návrh na vyhlásenie klimatickej núdze v parlamente prejde, tak len samotným vyhlásením sa to určite neskončí.


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!