Správca povolil natáčanie obscénneho videoklipu v španielskej katedrále, aby „podporil dialóg so súčasnou kultúrou“


12. októbra 2021
  Krátke správy - Spoločnosť

Cieľom bolo exkluzívne podporiť dialóg so súčasnou kultúrou, zachovať vieru Cirkvi,“ vyjadril sa otec Juan Miguel Ferrer Grenesche, správca katedrály v Tolede po tom, čo bol v piatok zverejnený obscénny videoklip nakrútený v miestnej katedrále z 13. storočia.

Polopornografické hudobné video nesie názov Ateo (Ateista) a zobrazuje rapera známeho po umeleckým menom C. Tangana, ako v katedrále obscénne tancuje s argentínskou speváčkou Nataliou Pelusovou, ktorá je takmer nahá. Videoklip od piatka videlo na portáli Youtube už 2,2 milióna ľudí, pričom nahota ženy je vo videu „rozmazaná“. Nielen video je vulgárne, ale to isté sa dá povedať aj o texte, kde raper „spieva“, že si chce „urobiť náboženstvo z tvojich vlasov, tvojich úst a tvojej tváre“ a posmešne „prosí“ Pannu Máriu, aby mu „odpustila“.

C. Tangana tiež vo videu symbolicky napodobňuje démona vyobrazeného na jednej z katedrálnych malieb, ako ťahá za vlasy obnaženú ženu. Táto stredoveká maľba sa tiež zobrazuje ako titulný obrázok raperovho albumu.

Avšak ani tu zákerný výsmech z katolíkov nekončí, ba práve naopak. Vo videu sa zjavuje kňaz, ktorý sleduje (zrejme stále polonahú) Pelusovú, ako tancuje pri vstupe do katedrály. Prichádza k nej raper a ich telá sa „stretnú“ priamo pred… sochou Ježiša Krista.

Záverečná scéna vyobrazuje „umelcov“ ako spoločne pózujú fotografovi spolu s miništrantom (!), kým z reproduktorov zaznieva text: „Bol som ateista, ale teraz verím, pretože zázrak, ako si ty, prišiel z neba.

Správca katedrály, otec Grenesche, ktorý bol svojho času dokonca vysokopostaveným klerikom vo vatikánskej Kongregácii pre Boží kult, video pred hnevom arcibiskupa a veriacich dokonca bránil slovami, že „prezentuje príbeh konverzie skrze ľudskú lásku, aj keď používa provokatívny vizuálny jazyk“. A pokračoval:

Je to jazyk typický pre kultúru našich čias a môže priniesť dobro… Katedrála sa len pokúšala udržať dialóg s kultúrnymi prejavmi týchto čias, reagujúc tak na to, čo od nás Cirkev dnes požaduje.

Kňaz však tiež vyjadril ospravedlnenie tým, „ktorí považujú video za nepríjemné“.

Našťastie aspoň miestny arcibiskup Francisco Cerro Chaves sa k celej veci postavil seriózne. Na oficiálnej stránke arcidiecézy uviedol:

„… hlboko ľutujeme tieto udalosti a nesúhlasíme so zábermi natočenými v prvom chráme arcidiecézy. Pokorne a úprimne prosíme o odpustenie všetkých veriacich, zasvätené osoby i kňazov, ktorí sa cítia oprávnene zranení týmto nevhodným využitím posvätného miesta.

Arcibiskup prisľúbil, že preskúma okolnosti, ktoré k udeleniu povolenia natáčať v katedrále viedli, aby sa tak zabránilo zopakovaniu podobného incidentu. Arcidiecéza tiež stanoví prísne podmienky, za akých sa bude môcť v jej kostoloch natáčať.

Len v auguste bol inkriminovaný raper obvinený zo „sexizmu“ potom, čo zverejnil fotografiu k inej svojej piesni, na ktorej stál v obklopení niekoľkých žien v bikinách. Rovnako tak spolupracoval s inou speváčkou známou pod menom Zahara, ktorá bola obviňovaná, že sa na svoje koncerty v Tolede oblieka ako… Panna Mária.

Čo sa to v tom Španielsku, „doparoma“, deje?

MG

Zdroj: Church Militant, titulný obrázok – Flickr


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!