Španielsko: Strana Vox žiada právne uznanie ešte nenarodeného dieťaťa


8. apríla 2021
  Krátke správy - Spoločnosť

Návrh na uznanie právneho postavenia nenarodeného dieťaťa pochádza od španielskej strany Vox, ktorá ho predložila Poslaneckej snemovni, dolnej komore parlamentu. V Španielsku tak ponúka strana Vox nádej deťom, ktoré sa ešte nenarodili: ide o návrh na uznanie ich právneho postavenia ako ľudských bytostí už od počatia.

Vox, jediná pro-life politická strana v Španielsku, v piatok predložila Kongresu opatrenie požadujúce zmeny v zákone o matrike, aby rodičia dieťaťa, ktoré je ešte v lone matky, mohli zaregistrovať dieťa s „plným právnym účinkom v momente počatia“.

Ako je podrobne uvedené na webovej stránke Kongresu, nezáväzné opatrenie tvrdí, že zatiaľ čo nenarodené dieťa ešte nie je „právnickou osobou“, podľa rozhodnutia španielskeho Najvyššieho súdu z roku 1985 musí mať štátom chránené „zákonné právo na život“.

Registrácia nenarodeného dieťaťa ponúka „početné výhody“ pre nenarodené dieťa a rodinu, napríklad „jednoduché uznanie jeho existencie a jeho prípadnej smrti v prípade prerušenia tehotenstva“. Medzi výhody pre nenarodené dieťa patrí dedičské právo, vlastníctvo alebo spoluvlastníctvo rodinného podniku a uznanie dedičstva na účely prebiehajúceho manželského a / alebo dedičského konania.

Tvorcovia opatrenia sa inšpirovali maximou rímskeho práva: Nasciturus pro iam born habetur, quotiens de commodis eius agitur (S nenarodeným dieťaťom sa má zaobchádzať tak, akoby sa už narodilo, kedykoľvek mu je to na prospech), princíp uplatnený napríklad v roku 1837, keď kráľovná Viktória zdedila britský trón.

Ako vysvetľuje strana Vox, registrácia nenarodeného dieťaťa by rodičom umožnila požiadať v prípade potreby služby lekárskych špecialistov a žiadať o určenie štátnej príslušnosti. Navrhuje sa, aby sa registrácia dieťaťa vykonávala „od okamihu počatia“, keď „o to požiada jeden alebo obaja rodičia“.

Strana Vox, ktorú väčšina médií označuje ako „krajne pravicovú“, obhajuje tradičné hodnoty vrátane práva na život, rodičovských práv a povinností, náboženskej slobody, tradičnej definície pohlavia a manželstva a slobody slova. V pondelok napríklad hovorca strany Jorge Buxadé kritizoval vládnucu socialistickú vládu za otvorenie Španielska zahraničným turistom, pričom sa snažila „ukradnúť Španielom Svätý týždeň“. Povedal: Rozhodli sa ukradnúť Španielom Svätý týždeň a účasť na náboženských úkonoch, ako aj sviatok pre deti rodičov, ktorí ešte majú prácu.“ V súvislosti s drastickým lockdownom uvaleným socialistami ďalej uviedol, že vláda „uvrhla milióny Španielov do domáceho väzenia a národné hospodárstvo je v ohrození“.

MH

Zdroj: churchmilitant.com

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!