Šok pre českých vedcov: Ak chceš grant, musíš splniť genderové kvóty - Christianitas

Šok pre českých vedcov: Ak chceš grant, musíš splniť genderové kvóty


23. júna 2022
  Krátke správy


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

Prácu už zrejme nezíska ten lepší. Ak ste český vedec a požadujete na svoj výskum nejaký grant, tak pozor, na svete je v tomto roku novinka. Musíte sa preukázať tým, že pri svojej vedeckej práci zaistíte genderovú rovnosť. Ak to nepreukážete, smola. S peniazmi sa môžete rozlúčiť.

Šokovaní českí vedci teraz hovoria o tom, že tento príkaz v podstate vylučuje z výskumu schopných odborníkov, ale zaručuje prácu tým, ktorí vhodne doplnia „gender kvóty“. Prekvapivé je, že s týmto nariadením neprišli mozgy z Bruselu, ale české štátne inštitúcie, ktoré rozdeľujú vedcom peniaze z prostriedkov Českej republiky.

České inštitúcie pristúpili k týmto podmienkam, pretože podľa ich údajov je podiel žien medzi vedcami len necelých 27 %, čo je približne 5 % pod európskym priemerom. Samotní vedci sa však pýtajú, ako je vôbec možné dokázať, že výskum poskytuje rovnaké príležitosti mužom aj ženám? A môže vôbec niekedy takáto rovnosť vo vedeckej práci nastať? Kto bude chodiť kontrolovať, koľko mužov a koľko žien pracuje v laboratóriách? A čo ak o prácu v laboratóriu – napríklad s dvoma miestami – prejavia záujem tri mimoriadne schopné vedkyne a traja neschopní vedci? Naozaj zamestnáme aj toho neschopného, pretože kvóty skrátka nepustia?

Vedcov hnevá aj to, že rozpis „gender kvót“ je súčasťou samotnej žiadosti o grant, a kým do nej vypíšu všetky požadované údaje, neostane im už miesto na opis samotného výskumu. Kritici z radov vedeckej obce sa však zatiaľ vyjadrujú najmä anonymne, lebo veď viete, v akej dobe žijeme a čo by sa stalo, keby sa nahlas a verejne opýtali, kde teda majú zohnať tie ženy – vedkyne, len aby požadované kvóty naplnili.

MM

Zdroj: Info.cz, Konzervativní noviny, titulný obrázok – pixabay.com


PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!

PDF (formát pre tlač)

Najnovšie články

6 najdôležitejších faktov o sviatku Zvestovania Pána

Slobodná vôľa a jej dôsledky

Najnovšie prieskumy o „blbých“ náladách Slovákov: Odmietanie NATO, skepsa k EÚ a pesimizmus. Takže, čo je vlastne nové?

Modlitbové stretnutie Nadácie Slovakia Christiana pred Ministerstvom školstva a čudná žurnalistika portálu Postoj