Smrť sira Davida Amessa: Katolícky biskup žiada, aby sa pomazanie chorých uznalo za „záchrannú službu“


25. októbra 2021
  Cirkev

Každý kresťan katolík dúfa, že v poslednej kríze nášho života prijme sviatosti a bude sprevádzaný modlitbou Cirkvi,“ povedal biskup Davies.

V popredí biskup Mark Davies zo Shrewsbury v západnom Anglicku
zdroj: Flickr

SHREWSBURY, Anglicko – Katolícky biskup, v súvislosti so zabitím britského zákonodarcu sira Davida Amessa, v utorok vyzval na uznanie sviatosti pomazania chorých za „službu v núdzi“.

Túto výzvu povedal 19. októbra biskup Mark Davies zo Shrewsbury, v západnom Anglicku, po tom, čo polícia údajne odmietla kňaza, ktorý chcel katolíckemu poslancovi udeliť posledné pomazanie na mieste útoku v Leigh-on-Sea v Essexe.

Každý veriaci katolík túži naposledy počuť Kristove slová odpustenia a rozhrešenia; byť posilnený milosťou pomazania; sprevádzaný istotou modlitby Cirkvi a vždy, keď je to možné, prijať sväté prijímanie.“

Chápu to v nemocniciach, domovoch opatery, no udalosti, ktoré nasledovali po vražednom útoku na sira Davida Amessa naznačujú, že v núdzových situáciách to vždy správne pochopené nie je“, pokračoval biskup Davies. „Dúfam, že výsledkom tejto hroznej tragédie bude lepšie pochopenie večného významu hodiny smrti pre kresťanov a služby Cirkvi ako „služby v núdzi“. Nech sir David odpočíva v pokoji.

Otec Jeff Woolnough, farár katolíckeho kostola svätého Petra v Eastwoode, išiel 15. októbra do metodistického kostola v Belfairse, keď sa dozvedel o tom, že Amess bol počas stretnutia s voličmi dobodaný. Podľa správ, policajtom pred kostolom tlmočil žiadosť o vstup do budovy, ale kňazovi vstup nebol umožnený. Namiesto toho sa modlil ruženec mimo policajného kordónu.

Polícia na mieste činu zatkla 25-ročného muža pre podozrenie z vraždy. BBC uviedla, že podozrivým, ktorý je v súčasnosti zadržiavaný na londýnskej policajnej stanici na základe zákona o terorizme z roku 2000, je Ali Harbi Ali, britský občan somálskeho pôvodu. Záchranári venovali Amessovi, ktorý bol viackrát bodnutý, viac ako dve a pol hodiny, kým ho previezla letecká záchranka do nemocnice, uviedla BBC. Polícia v Essexe, v reakcii na otázky, zdôraznila, že je „mimoriadne dôležité, aby sme zachovali neporušenosť miesta činu a umožnili záchranným službám postarať sa o ľudí v núdzi. Bol vytvorený kordón, aby sa zabezpečila oblasť a zabránilo sa jej kontaminácii. Prístup na miesto činu je v kompetencii vyšetrujúcich policajtov,“ uviedla. „Je to základná súčasť každého vyšetrovania, aby sa zabezpečil čo najlepší prístup k spravodlivosti pre obete aj ich rodiny.

Novinárka Melanie McDonaghová kritizovala rozhodnutie polície nevpustiť otca Woolnougha na miesto činu. „Najznepokojujúcejším prvkom vyhlásenia (polície v Essexe) je, že polícia chcela ‘umožniť záchranným službám, aby sa venovali ľuďom v núdzi’. Kňaz je „záchrannou službou,“ napísala 16. októbra v britskom týždenníku The Spectator.

V prípade sira Davida bol kňaz niekým, kto mu mohol pomôcť odprevadiť ho na druhý svet, nielen ho udržať na tomto svete. Nemusíte zdieľať vieru v účinnosť spovede, aby ste s tým súhlasili; potrebujete len veľmi elementárnu znalosť a úctu k viere, aby ste sa nepostavili medzi spovedníka a umierajúceho človeka.

Novinár Tim Stanley 18. októbra v denníku Telegraph napísal, že podľa College of Policing, profesijného orgánu polície v Anglicku a Walese, neexistuje žiadne národné usmernenie týkajúce sa kňazov udeľujúcich pomazanie chorých.

Absencia národnej politiky týkajúcej sa posledných obradov znamená, že to, či kňaz dostane prístup k umierajúcej osobe, môže závisieť od okolností (čo je pochopiteľné, pretože človek nechce brániť polícii vo výkone jej práce) – alebo inak, čo je oveľa menej odpustiteľné, od náboženskej gramotnosti jednotlivých policajtov v službe,“ komentoval Tim Stanley situáciu a absenciu usmernení označil za „absolútne neprijateľnú“.

Cirkev pomáha katolíkom pripraviť sa na smrť tým, že im ponúka sviatosti zmierenia, pomazania chorých a viatikum (sväté prijímanie).

Katechizmus katolíckej Cirkvi hovorí: „Okrem pomazania chorých Cirkev ponúka tým, ktorí sa chystajú opustiť tento život, Eucharistiu ako viatikum. Prijímanie Kristovho tela a krvi, prijaté v tejto chvíli ‘prechodu’ k Otcovi, má osobitný význam a dôležitosť.“

V prejave v Dolnej snemovni britského parlamentu (House of Commons) 19. októbra katolícky poslanec Mike Kane navrhol, aby zákonodarcovia prijali „Amessov dodatok“, ktorý zaručí kňazom prístup k tým, ktorí potrebujú pomazanie chorých pred smrťou.

Amess sa plne podieľal na liturgii Cirkvi. Plne sa zúčastňoval na sviatostiach Cirkvi. Kým mám pozornosť tých z prvých lavíc (vládnych ministrov), katolíci veria, že pomazanie chorých pomáha po smrti viesť dušu k Bohu, takže možno by sme mohli prísť s „Amessovým dodatkom“, aby bez ohľadu na to, kde sa kto nachádza – v domove dôchodcov alebo na mieste činu – poslanec alebo ktokoľvek iný, mohol prijať túto sviatosť.

Zdroj: ncregister.com


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!