Slovenský kňaz s martýrom dnešných čias kardinálom Pellom v Ríme

Mário Vadás
19. októbra 2020
  Cirkev

Na svojom fcb profile zverejnil otec Ľubomír Urbančok, slovenský kňaz v Ríme, foto s vzácnym človekom, martýrom dnešných časov – austrálskym kardinálom Pellom.

Kardinál Pell a otec Urbančok v Ríme

Otec Ľubomír sa stretol s kardinálom pred modlitbou ruženca. Kardinál je v Ríme len na pár týždňov, aby si presťahoval svoje veci späť do svojho domova – Austrálie. Vo svojom blogu ho spomínal už viackrát, napríklad keď ešte pred jeho oslobodením vyjadril presvedčenie o jeho nevinne.

Ako je známe, kardinál bol falošne obvinený z pedofílie a vo väzení si odsedel vyše roka, aj vďaka masívnej špinavej kampane médií. O jeho prepustení a spomienkach sme písali napr. v tomto článku – https://www.christianitas.sk/kardinal-pell-spomina-na-vazenie-odsudeni-vedeli-ze-mu-vinu-prisili/.

Otec Ľubomír ďalej píše: “Kardinál Pell je skutočným kardinálom v tom pravom slova zmysle. Vlastným utrpením dokázal to, čo navonok ukazuje jeho kardinálska reverenda červenej farby. Počas stretnutia z neho na prechádzke po Ríme vyžaroval hlboký vnútorný pokoj, vyrovnanosť a hlboké vnútorné presvedčenie. Bolo dojímavé počuť vyrovnané slová tejto veľkej osobnosti o dňoch strávených vo väzení. Stretnutie s ním bolo pre mňa veľkým Božím darom.”

Taktiež môžeme nájsť pripomienku na diskusiu kardinála Pella so známym ateistom R. Dawkinsom, kde možno vidieť hĺbku viery v argumentáciách svetoznámeho kardinála. Aj v tomto rozhovore je možné vidieť, že to čo hovorí, skutočne žije, čo dosvedčil prednedávnom vlastným utrpením.

V staršom príspevku upomínal otec Ľubomír práve na toto jeho utrpenie: “Kardinálovi Pellovi nebolo vo väzení umožnené ani len slúžiť svätú omšu, čo hrdinsky obetoval. Keď je svätá omša vrcholom každého dňa kňaza, vieme čo to muselo pre neho znamenať. Zároveň mu nedovolili mať pri sebe ani len kňazský breviár – teda modlitby, ktoré sa kňaz od svojej vysviacky denne modlí.”

“Nezabudnem napokon dodať, že kardinál Pell patrí k tým prelátom, ktorí radi a pravidelne slúžia predkoncilovú liturgiu, ktorá je hlbokým prameňom duchovnej sily.” Túto liturgiu objavujú v dnešných časoch mladí ľudia, ale aj seminaristi a kňazi, čo by sme mohli nazvať paradoxom, keďže dnešná generácia vyrástla už za plného pochodu kultúrnej revolúcie, plnej nečistoty a hluku. Avšak hlad po Bohu a úprimné pátranie po Pravde v tichosti mnohých priblíži aj k tomuto zabudnutému pokladu Cirkvi, o ktorom sme na našom portáli písali napr. v tomto článku – https://www.christianitas.sk/20-dovodov-preco-sa-zucastnit-na-tradicnej-latinskej-omsi-v-roku-2020/.