Slovenskou spoločnosťou rezonuje boj proti hnusobe – aké sú najčastejšie dezinformácie uctievačov koronavírusu?

Branislav Krasnovský
25. novembra 2020
  Spoločnosť  

Pandémia koronavírusu a lockdown sa stali vo svete často skloňovanými pojmami. Na Slovensku máme premiéra, ktorý sa v rámci „boja proti hnusobe“ rozhodol výrazne prekročiť bežný rámec protiepidemiologických opatrení v Európe a razí trendy, ktoré sú v rozvinutých demokraciách, kde vládne aspoň základná politická slušnosť, absolútne neakceptovateľné.

Nikto nepochybuje o tom, že ľudia umierajú aj na COVID-19. Ľudia však umierajú aj na to, že v mene boja proti pandémii majú značne obmedzený prístup k zdravotnej starostlivosti, čo môže mať najmä u chronických pacientov veľmi negatívny dopad, a rastie tiež psychická frustrácia a stres niektorých skupín obyvateľstva.

Zostáva iróniou, že časť slovenskej populácie dospela k názoru, podľa ktorého každý, kto tvrdí, že zatvorenie hraníc, obmedzenie dopravy alebo obmedzenie pohybu obyvateľstva, či dokonca zablokovanie ekonomického života je nepremysleným krokom, je vnímaný ako nezodpovedný konšpirátor a šíriteľ hoaxov hlásajúci nevedecké pseudoteórie.

Bez ohľadu na často pertraktované fakty ohľadom prvého nákupu koronavírusových testov na Slovensku, „cez známu trnavskú firmu“ môžeme povedať, že mnohí politici sa snažia z koronavírusu vytĺcť čo najväčšie politické výhody, vrátane finančných.

V nasledujúcich riadkoch uvediem päť najznámejších argumentov, ktoré politici a nimi zmanipulovaní spoluobčania nekriticky omieľajú, ktoré však nemožno považovať ani za pravdivé a ani prijateľné tvrdenia.

1. Najdôležitejší je ľudský život, nie náš blahobyt, takže ak máme na výber: HDP alebo život človeka, vyberieme si život človeka.

Polopravda z takéhoto tvrdenia priam srší. Len hysterickí jedinci majú takto zúžený výber len na dve antagonistické možnosti buď – alebo. V bežnom živote vždy existuje viacero možností. Koronavírus je určite nebezpečný pre určité percento ľudí, najmä pre seniorov alebo pacientov trpiacich chronickými či civilizačnými chorobami, podobne ako chrípka. Celkovo však počet úmrtí na Covid-19 nepresahuje rámec úmrtí na každoročne sa opakujúcu chrípku. Hrozba existuje, ale určite nie je tak obrovská, ako je vykresľovaná niektorými politikmi a niektorými mainstreamovými médiami. Celoplošné testovanie, ktoré diktátorsky nariadil premiér Matovič, preukázalo, že počet nakazených občanov Slovenska je veľmi nízky.

A otázka pre tých, ktorí spomenutý výrok ohľadne výberu medzi HDP alebo životom človeka vnímajú nesmierne vážne – Aký život človeka majú konkrétne na mysli? Život človeka, ktorý sa môže nakaziť a umrieť na koronavírus (alebo na chrípku) alebo človeka, ktorý môže zo stresu dostať infarkt, pretože celá jeho firma sa kvôli obmedzeniam alebo lockdownu dostala do problémov a hrozí, že zbankrotuje? Alebo človeka s rakovinou, ktorému kvôli koronavírusu odložili plánovanú operáciu? Alebo človeka, ktorý je natoľko pohltený hystériou okolo koronavírusu, teda v takom psychickom strese (vďaka manipulácii niektorých politikov a médií), že na ulici radšej ani nezdvíha zrak od svojho látkového náhubku, aby ho náhodou koronavírus neidentifikoval, nenašiel si ho a nezaútočil práve na neho? Kto bude rozhodovať, ktorý život je dôležitejší, a ktorý teda chrániť? Uctievači koronavírusu a politici, ktorí manipulujú verejnú mienku? Nie, ďakujeme, nemáme záujem.

2. Izolácia spomaľuje prenos koronavírusu, sme schopní lepšie kontrolovať počet nakazených, vykonávať potrebné epidemiologické vyšetrenia, nezahltia sa nemocnice…

Na prestížnom lekárskom portáli Eclinical Medicine vyšiel materiál kolektívu autorov, vrátane takých kapacít ako Rabail Chaundhry, George Dranitsaris, Talha Mubashir, Justyna Bartoszko a Sheila Razi s názvom „A country level analysis measuring the impact of government actions, country preparedness and socioeconomic factors on COVID-19 mortality and related health outcomes“.

Skupina vedcov v tejto štúdii spochybňuje úspešnosť izolácie ako účinného nástroja v boji proti pandémii. Štúdia dokonca naznačuje, že neexistuje korelácia medzi počtom úmrtí a obmedzujúcimi pandemickými opatreniami. Odborná lekárska verejnosť sa už niekoľkokrát kriticky k tejto téme vyjadrila, to však nášmu premiérovi (ktorý mimochodom nebol schopný samostatne napísať ani diplomovú prácu) nebráni v tom, aby apriori názory odbornej obce odmietal, hoci nemá žiadne medicínske vzdelanie. Na svojej strane má predsa pána Mikasa, a ten určite zaváži viac ako skupina nejakých cudzích vedcov…

Čo sa týka epidemiologických vyšetrení, na Slovensku premiér I. Matovič nepustil pri povinnom testovaní ľudí do nemocníc, ľudia sa testovali v stanoch, školách, budovách samosprávy a pod., kde ich testovali cez víkend v ich voľnom čase dobrovoľníci s rôznou úrovňou zdravotníckej praxe a za výdatného nasadenia polície a armády. Takže epidemiologické vyšetrenia nemocnice nezaťažili. Tým, že sa kvôli koronavírusu čiastočne obmedzila zdravotná starostlivosť, znížila sa ešte viac vyťaženosť nemocníc, takže o zahltení nemocníc ozaj nemožno hovoriť.

3. Dnes každý uplatňuje prísne obmedzenia, vrátane lockdownu, Švédsko, ktoré tak neurobilo má vysokú chorobnosť a úmrtnosť.

Ďalšia z poloprávd. Polopravda má oveľa väčšiu účinnosť, ako vyložené klamstvo. Netreba mať veľké analytické schopnosti k tomu, aby človek odhalil zrejmú lož. Analyzovať však polopravdu môže byť zdĺhavejšie a pre časť populácie, ktorá bezmedzne dôveruje tvrdeniam politikov o „ich rozhodnom boji proti hnusobe“ veľmi náročné, priam až nemožné.

Španieli pred niekoľkými týždňami uviedli, že si nemôžu dovoliť taký luxus ako lockdown, rovnako ani Taliani. India oznámila, že nemá financie na to, aby ľudí zatvorila doma. Na Slovensku však máme premiéra, ktorý má svoju koncepciu a svoje vlastné predstavy. A možno poniektorí slovenskí občania aj veria, že pod jeho vedením je Slovensko v lepšej ekonomickej kondícii ako Španielsko či Taliansko, takže by prípadný lockdown ustálo.

Čo sa týka Švédska, Švédi skutočne zaviedli čiastočné obmedzenia, ale až na jeseň. Počas prvej vlny koronavírusu nezaviedlo Švédsko takmer žiadne opatrenia. Na COVID-19 umrelo vo Švédsku podľa tamojších údajov za takmer 10 mesiacov cca 6 tisíc ľudí, čo je číslo ešte nižšie, ako pri sezónnej chrípke. Ale Neil Ferguson, jeden z hlavných ideológov a pochmúrnych prognostikov pandémie koronavírusu tvrdil, že tento rok na koronavírus zahynie 40 miliónov ľudí. Kto ho bral vážne, musí byť prekvapený, ako jeho predpoveď, nielen vo Švédsku, nevyšla.

Zhrnieme si to. Švédi nezaviedli žiadne drakonické obmedzenia, umožnili svojim občanom normálne žiť a pracovať, doporučili seniorom a ľuďom s chronickými chorobami dodržiavať profylaxiu. Počet obetí na COVID-19 je vo Švédsku veľmi nízky. Oveľa nižší ako v iných európskych krajinách.

4. Musíme pomôcť zdravotníctvu a hrdinským lekárom, ktorí pre nás každý deň riskujú životy v boji proti COVID-19.

Neviem odkiaľ sa zrazu vzal mýtus o „hrdinskom lekárovi“, ktorý s vypätím posledných síl bojuje proti koronavírusu. V kolektívnej fantázii sa každý medik stal div nie novým Pasteurom. Pritom nezanedbateľná časť obvodných lekárov i lekárov v nemocniciach obmedzila prístup do svojich ambulancii, ukryli sa pred pacientami a častokrát liečili a vyšetrovali len pomocou telekonferencií, rovnakým spôsobom – po telefóne – predpisovali lieky a pod. Rád by som zdôraznil, že nie je reč o všetkých lekároch, ale len o časti lekárskeho spektra, väčšina lekárov sa správala korektne a v duchu Hippokratovej prísahy, a bola pacientom k dispozícii.

Mýtus o hrdinských lekároch udržiavajú pri živote aj niektorí slovenskí politici. Slovenskému premiérovi I. Matovičovi a jeho vláde však napriek všetkým uisteniam trvalo pomerne dlho, kým vyplatila hrdinským lekárom všetky financie, ktoré im v súvislosti s prvou vlnou koronavírusu ústami premiéra Matoviča aj prisľúbila. Mýtus o hrdinských lekároch môže dokonca pôsobiť v určitej miere aj zábavne, žiaľ, na druhej strane odhaľuje morálny stav ľudí zodpovedných za slovenské zdravotníctvo. Vďaka koronavírusu sa sťažil prístup občanov k zdravotnej starostlivosti, napriek tomu sme si však zdravotnú starostlivosť aj naďalej usilovne a pokorne platili. Ruky si môžu spokojnosťou mädliť najmä zdravotné poisťovne, ktoré odsúvaním niektorých lekárskych operácii a vyšetrení výdatne ušetrili.

5. Opatrenia na boj proti vírusu nemusia byť dokonalé, každý robí chyby, ale situácia je mimoriadna, tak vyžaduje mimoriadne riešenia.

Ďalšia manipulatívna dezinformácia. Vždy existuje spôsob, ako možno obhájiť chybné riešenia problému. Opatrenia proti koronavírusu neboli dokonalé ani pri prvej vlne, každý si pamätá napríklad Matovičove manévre na cestách medzi okresmi za účasti polície. Pri druhej vlne by sa teda mali objaviť koncepčne vhodnejšie riešenia.

Zdá sa, že v prípade Slovenska sa koncepčne vhodnejšie riešenia neobjavili. Ak samozrejme za koncepčne lepšie riešenie nepovažujeme nákup vakcín spomínanou trnavskou firmou, apeláciou, aby sme si to nepokazili, či vyhrážaním sa lockdownom, obmedzovaním zdravotnej starostlivosti a buzeráciou ľudí počas víkendu pri nepotrebnom celoplošnom testovaní, založenom na výtere z nosa.

Spoločnými silami prebuďme SVEDOMIE Slovenska, bojujme za Vieru a hodnoty kresťanskej civilizácie. Bez Vás Christianitas.sk nezvládneme financovať, preto prosíme o Vašu PODPORU. Ďakujeme!

Bankové spojenie: SK7765000000000020594299