Slovensko: Vláda sprísnila lockdown. Test bude potrebný takmer na všetko


18. januára 2021
  Krátke správy - Spoločnosť

Napriek tomu, že médiá informovali o klesajúcej tendencii výskytu infikovaných na ochorenie Covid-19, rozhodla sa vláda zavedený lockdown ešte sprísniť. Premiér Matovič nakoniec presadil celoplošné testovanie, ktoré bolo dlhodobo jeho obľúbenou témou. Nové uznesenie vlády podporili všetci ministri, okrem vicepremiérky Veroniky Remišovej (Za ľudí).

Čo čaká občanov Slovenska? Počíta sa s masívnym testovaním a s ešte prísnejším obmedzením vychádzania. Podľa nových nariadení bude potrebný antigénový alebo PCR test už aj na cestu do práce, na pobyt v prírode, pri vybavovaní na úradoch a aj na vyzdvihnutie balíka na pošte alebo vo výdajni. Bez testu môžu chodiť do prírody len deti do 15 rokov a seniori nad 65 rokov. Bez testu sa bude dať ísť len na nákup potravín, do drogérie, lekárne, či na vychádzku so psom do 1000 metrov od bydliska.

V praxi to bude znamenať, že sa splní sen premiéra Matoviča a donúti takmer všetkých občanov vo veku od 15 do 65 rokov „dobrovoľne“ sa dať otestovať. Minister Krajniak zrejme bude ohlasovať ešte väčšie „národné povstanie“ ako na jeseň.

Zákaz vychádzania sa predĺži až do 7. februára. Ako podmienku jeho skoršieho ukončenia si vláda stanovila oficiálne potvrdenie poklesu počtu hospitalizovaných pacientov na ochorenie Covid-19 pod 2500 ľudí. Tento počet sa musí udržať sedem dní po sebe. Momentálne je v nemocniciach 3067 pacientov s potvrdeným ochorením Covid-19. Aký je ich stav a aké sú u väčšiny hospitalizovaných príznaky ochorenia, to nebolo špecifikované.

Testovanie bude prebiehať kontinuálne celý týždeň od pondelka 18. januára do utorka 26. januára. Testovať sa bude aj vo firmách a továrňach, takže tentokrát bude možnosť vyhnúť sa testovaniu značne zredukovaná. To by malo priniesť štátu ešte detailnejšie poznanie o počte a výskyte „neposlušných“ a „odopieračov“, prípadne satisfakciu v podobe ich donútenia k testovaniu, vzhľadom na hustú sieť obmedzení. Vybavovanie na úradoch je práve tou pákou, ktorá môže donútiť aj tých najzarytejších odporcov.

Premiér Matovič, zrejme potešený presadením svojich plánov, vymyslel pre nové celoplošné testovanie nový, veľmi moderný a kozmopolitný názov – Celoslovenský skríning: „Nazývame prvé kolo Celoslovenský skríning, teda pohľad, aby sme vedeli, v akom stave sa Slovensko nachádza. Následne intervenujeme v okresoch, kým sa situácia v regióne nedostane pod kontrolu.“

Veľkou pákou na donútenie k testovaniu bude povinnosť ukazovať test pri nákupe pohonných hmôt. Každý kto pôjde natankovať do auta, sa bude musieť preukázať testom. Dá sa samozrejme obísť natankovaním pred začatím nového lockdownu, avšak v princípe to znamená, že pokiaľ by takýto stav trval dlhšie, nikto sa zrejme nevyhne tejto forme štátneho dozoru.

Pokiaľ by celý stav okolo infekcie trval dlhšie a neskončil sa ani do leta, tak by spoločnosť, v ktorej sa ocitli milióny Európanov, začala vykazovať znaky totality a kontroly takých rozmerov, ktoré momentálne pozorujeme napr. v Číne. Pokiaľ by kontrola prebiehala na báze vysoko efektívnych technológii, tak by možnosť úniku bola minimálna. Ohlásenie očkovacích pasov Ursulou von der Leyenovou, návyk na všadeprítomnú kontrolu, neustále démonizovanie neposlušnosti, to sú kroky ktoré vzbudzujú neistotu a vyvolávajú obavy. Čas ukáže, či u väčšiny ľudí alebo len u niektorých.

BM

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!