Slovensko: Vláda chce celoplošne testovať každý týždeň


12. januára 2021
  Krátke správy - Spoločnosť

Po pondelkovom rokovaní vlády oznámil minister zdravotníctva Marek Krajčí, že ani počas vianočného lockdownu sa situácia ohľadom koronavírusu na Slovensku nezlepšila. Údajne situáciu zhoršuje jeho nová mutácia B.1.1.7. Ako príčinu nepoľavujúcej situácie vidí minister aj nedodržiavanie opatrení. Je otázne, či tým myslel konkrétnych ľudí, napríklad niektorých poslancov alebo politikov alebo hovoril len všeobecne:

Jeden z dôvodov môže byť ten, že neboli dodržiavané opatrenia, ktoré boli nastavené. Ešte viac pravdepodobné sa zdá, že máme na Slovensku nový kmeň koronavírusu, ktorý je infekčnejší a zvyšuje reprodukčné číslo o 0,4 bodu. Reprodukčné číslo je dnes nad hodnotou 1, čo znamená, že vírus sa ďalej šíri.“

Paradoxne sám minister zdravotníctva označil opatrenia na Slovensku „za prísne aj v porovnaní s inými krajinami“. Napriek tomu, aj podľa premiéra Matoviča, nezaberajú. Riešením však zrejme podľa vlády nebude to, že by nechali občanov konečne na pokoji a prestali na nich experimentovať, ale návrat k celoplošnému testovaniu. Ako môže celoplošné testovanie vyriešiť situáciu zatiaľ nie je celkom jasné, pretože testovaním sa dá zistiť len stav, ktorý je zrejme stabilný, keďže premiér tvrdí, že do lockdownu sme „vstupovali sme s počtom 7 tisíc prípadov, vystupujeme s počtom 7 tisíc prípadov.

Permanentné testovanie má byť možno psychickou prípravou na celoplošné očkovanie, ktoré je neustále politikmi prezentované ako spása, ktorá zachráni Slovensko a svet od vírusu. Podobne nám však bolo prezentované aj prvé celoplošné testovanie, ktoré malo byť zárukou „normálnych“ Vianoc.

Najbližšie testovanie sa má uskutočniť cez víkend, 23. a 24. januára. Od toho víkendu chce vláda testovať Slovensko podľa Igora Matoviča „týždeň čo týždeň“. Táto predstava donekonečna opakovaného „nového národného povstania“, ktorým sa na jeseň vláda pýšila, zrejme už aj tak znechutených občanov príliš nenadchne. Najmä pokiaľ sa mrazy zintenzívnia. Výsledkom testovania totiž môže byť to isté, čo teraz: premiér sa postaví pred kameru a povie, že počet nakazených sa neznížil alebo, čo je ešte pravdepodobnejšie, že počet nakazených prirodzene klesol s končiacou sezónou.

To by však vláda ešte ustála, veď za strápňovanie sú politici platení a od toho majú hrošiu kožu. Horšie to bude, keď sa budú občania pýtať koľko miliónov vlastne tieto nikdy nekončiace testovania stáli a predovšetkým to, kto vďaka týmto permanentným testovaniam zbohatol.

BM

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!