Slovensko si po prvýkrát pripomína pamätný Deň samizdatu a zároveň bojuje proti alternatívnym médiám a „dezinformáciám“


12. októbra 2021
  Krátke správy - Spoločnosť

Slovensko si dnes po prvýkrát pripomína nový pamätný deň, ktorý schválil parlament – Deň samizdatu. Podľa oficiálnych určení, ide o prejav úcty k odvahe tých, ktorí počas totalitnej éry riskovali a zažili prenasledovanie zo strany štátnej moci iba preto, lebo uplatňovali svoje základné ľudské práva a slobody.

Paradoxne, práve počas nastupujúcej vakcinančnej éry, akceleruje všadeprítomný pohon vlád a mocenských elít na alternatívne médiá, tzv. „konšpirátorov“ a dezinformácie. Slovníkom a argumentáciou, ktoré sa príliš nelíšia od tých v totalitnom režime, sa pokúšajú vlády v EÚ potlačiť vplyv alternatívnych zdrojov informácií na obyvateľstvo. Staré dobré komunistické termíny, ako: rozvracači, rozdeľovanie spoločnosti, narúšanie pokojnej práce, šírenie nenávisti a podobne, ktoré sme za socializmu denne počúvali na adresu rôznych alternatívnych informačných zdrojov, sú späť, navyše podporované inštitúciami, ktoré sa snažili v minulom režime zachovávať neutrálny postoj – cirkvami.

Oslavovanie Dňa samizdatu oficiálnymi štruktúrami je teda prejavom skutočného pokrytectva a dvojtvárnosti, ktoré si v takejto okatej a zjavnej podobe nedovolili ani komunisti.

Historik Pavel Matejovič pre TASR k téme Dňa samizdatu poskytol dokonale schizofrenickú analýzu javu alternatívnych médií. Na jedenej strane vyniesol na piedestál aktivity disidentov a na druhej si kopol do súčasných alternatívnych médií a to presne v duchu fráz komunistov, ktorí oslavovali svoj informačný odboj a opozičný tupili:

Samizdat však môže byť inšpiratívny aj pre súčasnú nezávislú kultúru. Aj dnes existuje množstvo prienikov s neoficiálnou kultúrou počas totality. Týka sa to napríklad civilizačných hrozieb, ktorých oproti minulosti pribudlo. Aj dnes treba kriticky upozorňovať na zneužívanie politickej a ekonomickej moci. Samostatnou témou je šírenie dezinformácií a konšpiračných teórií, ktoré nemajú so slobodou nič spoločné. Treba povedať, že samizdat počas totality žiadne konšpiračné teórie nešíril, naopak, jeho kritika sa opierala o fakty a vedecké poznatky. To mu umožnilo demaskovať stratégie ideologickej manipulácie a usvedčovať tak totalitný režim zo lži. Aj v tomto vidím odkaz samizdatu pre súčasnosť.“

Nie je ťažké odhaliť naivitu týchto tvrdení. Veď to boli práve vtedajšie mocenské komunistické elity, ktoré označovali tieto samizdaty ako rozvratné a dezinformačné. Navyše ani absencia výskytu informácií, ktoré sú dnes považované za „konšpiračné“, sa nezakladá na faktoch. Aj počas komunistického režimu vychádzali vo východnej Európe a teda aj na Slovensku, ilegálne tlačoviny, obhajujúce radikálne pravicové a konzervatívne pohľady na históriu. Na Slovensku napríklad obhajobu Slovenského štátu a v iných krajinách obhajobu podobných režimov, informácie o slobodomurárstve a celosvetovom sprisahaní. Nutne teda budú musieť súčasní súdruhovia selektovať aj v rámci samizdatu na dobrý a zlý. To by mohli stihnúť do druhého výročia Dňa samizdatu.

BM

Zdroj: TASR, titulný obrázok – wikimedia commons


! PODPORTE PORTÁL CHRISTIANITAS !

Váš príspevok je životne dôležitý pre udržanie a ďalší rozvoj portálu.
Prosíme Vás, podporte nás sumou:

5 € 10 € 20 € 50 €

Bráňme spolu vieru, rodinu a vlasť!