Slovenská polícia odhalila 5 869 priestupkov proti korona-opatreniam


5. decembra 2020
  Krátke správy - Spoločnosť

Od začiatku protipandemických opatrení slovenská polícia kontroluje občanov, či dodržiavajú vládou stanovené príkazy a zákazy. Nejde len o kontroly na hraniciach okresov alebo zasahovanie proti nepovoleným demonštráciám. V piatok zverejnila Polícia Slovenskej republiky štatistiku, ktorá ukazuje aké priestupky občanov musí najčastejšie polícia riešiť.

Ako najčastejší priestupok uvádza polícia „porušenie povinnosti nosenia rúška“, ktorého sa dopustilo 3528 zistených páchateľov. Na druhom mieste figuruje „porušenie karantény stanovenej lekárom“. Týchto prípadov odhalila polícia počas pandemickej krízy 1909.

Polícia uvádza aj „porušenie zákazu otvorenia prevádzok“, ktorých bolo 432. Čo však v štatistike nenachádzame, je počet prípadov nelegálneho slúženia sv. omší v čase pandemických obmedzení. Že sa také prípady stávali, o tom svedčia jednak medializované správy, ale aj čulá aktivita udavačov, ktorí hlásili polícii kňazov a kostoly, v ktorých a okolo ktorých sa dejú „podozrivé“ veci. Faktom je, že proti nim polícia zasahovala a teda by zrejme mali byť tiež uvedené v štatistikách.

Polícia tiež neuvádza, či boli do štatistiky zahrnuté aj odhalenia porušovania pandemických opatrení u členov vlády a poslancov parlamentu. Oslavy narodenín v parlamente, bez rúšok a za účasti pána premiéra, účasť na svadbe bez rúšok a v počte osôb presahujúcom stanovený limit, exkluzívne návštevy u predsedu parlamentu, počas jeho hospitalizácie a množstvo iných.

Pokiaľ by tieto priestupky do štatistiky nejakým omylom zahrnuté neboli, museli by sme štatistiku navýšiť ešte o ďalšie čísla. To by znamenalo, že polícia odviedla pri kontrole občanov ešte viac práce, ako uvádzajú momentálne štatistiky.

BM