Slováci si skomplikovali cestu na Eure -

Slováci si skomplikovali cestu na Eure

19. júna 2021
  Krátke správy

Slovenská futbalová reprezentácia včera podľahla na Majstrovstvách Európy výberu Švédska nešťastne 1:0. Zápas bol od začiatku opatrný, v prvom polčase mali najprv územnú prevahu severania, neskôr naši. Hra však bola celkovo rozháraná, týmom sa nedarilo dostávať loptu až na dostrel brán. Najmä Slovákom tento stav vyhovoval, keďže v prípade získania bodu za remízu by boli po pondelkovom víťazstve nad Poľskom už takmer vo vyraďovacej fáze.

Tento kalkul – hrať na 0:0 – bol z našej strany už úplne očividný v druhom polčase, no práve vtedy sa Švédi postupne nadychovali k veľkému náporu. Celkovo mali územnú prevahu a niekoľko polovičných šancí, čo však slovenský tým z letargie nepreberalo, skôr naopak. V rozmedzí 58. až 68. minúty prišlo niekoľko nebezpečných hlavičiek, ktoré ohrozovali bránku súpera – najprv Kucka hlavičkoval na švédskeho brankára Olsena, tento pokus sa však nerátal pre maličký ofsajd nášho hráča. Následne mali podobné šance aj Švédi. Pri prvej hlavičke sa vyznamenal brankár Dúbravka a druhá šla nad brvno.

Keďže sa však slovenský výber nepoučil a naďalej hral na remízu, prišiel nečakaný trest. V 75. minúte sa pred brankára Dúbravku dostal Quaison a po trochu nejasnej situácii a kontakte s brankárom Dúbravkom skončil na zemi, čo nemecký rozhodca Daniel Siebert posúdil ako faul na útočiaceho hráča a odpískal proti našej reprezentácii pokutový kop. Ten s prehľadom premenil jeden z najlepších hráčov na ihrisku, Forsberg.

Naša reprezentácia sa postupne pripravovala na záverečný nápor, no začínať zápas odznova od 70. minúty už bolo veľmi náročné. Švédsky obranný blok, ktorý predtým navyše ustrážil aj adeptov na zisk titulu, Španielov, opäť fungoval spoľahlivo. Naši futbalisti sa tak k výraznejšej šanci ani nedostali a zápas jednogólovým rozdielom aj prehrali.

Slováci si tak skomplikovali svoju cestu za postupom v skupine E. Posledný súper, ktorý na nich čaká, sú práve superfavoriti z Pyrenejského polostrova. Hrá sa navyše v Madride. Vzhľadom na to, že zo šiestich skupín postupujú aj štyri najlepšie týmy z 3. miest, naši môžu teoreticky postúpiť aj s troma bodmi. Ale opäť: je to kalkul, ktorý sa nemusí vyplatiť. Presne tak, ako tomu bol v zápase so Švédskom, ktoré bolo hrateľným súperom.